شهادت دکتر مصطفی چمران
ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۳۱  کلمات کلیدی: شهید

سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران در سال ۱۳۶۰

پیام حضرت امام ‏خمینی بمناسبت شهادت دکتر مصطفی چمران

*****

بِسْمِ ‏الله الرََّّحْمنِ الرََّّحیمِ

انالله وانّاالیه راجعون 

شهادت انسان‏ساز سردار پرافتخار اسلام، و مجاهد بیدار و متعهد راه تعالی و پیوستن به «ملاء اعلی»، دکتر مصطفی چمران را به پیشگاه ولی‏عصر ارواحنا فداه تسلیت و تبریک عرض می‏کنم. تسلیت از آنرو، که ملت شهیدپرور ما سربازی را از دست داد، که در جبهه‏های نبرد با باطل، چه در لبنان و چه در ایران، حماسه می‏آفرید و سرلوحه مرام او اسلام عزیز و پبروزی حق بر باطل بود. او جنگجویی پرهیزگار و معلمی متعهد بود، که کشور اسلامی ما به او و امثال او احتیاج مبرم داشت و تبریک از آنرو که اسلام بزرگ چنین فرزندانی تقدیم ملت‏ها و توده ‏های مستضعف می‏کند و سردارانی همچون او در دامن تربیت خود پرورش می‏دهد. مگر چنین نیست که زندگی عقیده و جهاد در راه آن است؟

چمران عزیز با عقیده پاک خالص غیروابسته به دستجات و گروه‏های سیاسی، و عقیده به هدف بزرگ الهی، جهاد را در راه آن از آغاز زندگی شروع و به آن ختم کرد. او در حیات، با نور معرفت و پیوستگی به خدا قدم نهاد و در راه آن به جهاد برخاست و جان خود را نثار کرد. او با سرافرازی زیست، و با سرافرازی شهید شد و به حق رسید.

هنر آن است که بی‏هیاهوهای سیاسی، و «خودنمایی»های شیطانی، برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی، و این هنر مردان خداست. او در پیشگاه خدای بزرگ با آبرو رفت. روانش شاد و یادش بخیر.

و اما ما می‏توانیم چنین هنری داشته باشیم، با خداست که دستمان را بگیرد و از ظلمات جهالت و نفسانیت برهاند.

من این ضایعه را به ملت شریف ایران و لبنان، بلکه به ملت‏های مسلمان و قوای مسلح و رزمندگان در راه حق، و به خاندان و برادر محترم این مجاهد عزیز، تسلیت عرض می‏کنم. و از خداوند تعالی رحمت برای او، و صبر و اجر برای بازماندگان محترمش خواهانم.

اول تیرماه شصت

 روح ‏الله ‏الموسوی‏ الخمینی

کلید واژه:پیام حضرت امام ‏خمینی بمناسبت شهادت دکتر مصطفی چمران.


 
جشنواره وبلاگ نویسی برای بسیجیان
ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۳٠  کلمات کلیدی:
 
عملیات والفجر 8
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٩  کلمات کلیدی:

عملیات والفجر 8

منطقه‌ي‌ عملياتي‌ فاو، شبه‌ جزيره‌اي‌ است‌ محصور در ميان‌رودخانه‌ي‌ اروند، خليج‌ فارس‌ و خور عبداللّه‌ كه‌ ازسمت‌ خشكي‌ به‌بصره‌ منتهي‌ مي‌گردد. در شمال‌ اين‌ منطقه‌، رودخانه‌ي‌ اروند وجزيره‌ي‌ آبادان‌ واقع‌ است‌ و در فاصله‌ي‌ 90 كيلومتري‌ شمال‌ غربي‌آن‌، شهر صنعتي‌ بصره‌ وجود دارد. هم‌چنين‌ در جنوب‌ آن‌ خور عبدالله‌و در جنوب‌ شرقي‌ آن‌، خليج‌ فارس‌ و در جنوب‌ غربي‌، بندر ام‌ القصرقرار دارد.عارضه‌ي‌ عمده‌ي‌ طبيعي‌ اين‌ منطقه‌،

رودخانه‌ي‌ خروشان‌اروند است‌ كه‌ از دو رودخانه‌ي‌ دجله‌ و فرات‌ سرچشمه‌ گرفته‌ و عرض‌آن‌ بين‌، پانصد تا دوهزار متر متغّير است‌ و داراي‌ جزر و مدّ بسيارشديدي‌ است‌. عوارض‌ مصنوعي‌ منطقه‌، علاوه‌ بر موانع‌ واستحكامات‌ دشمن‌، عبارت‌ است‌ از: شهر بندري‌ و استراتژيك‌ فاو،جاده‌هاي‌ استراتژيك‌ فاو ـ بصره‌ و فاو ـ ام‌ القصر و اسكله‌هاي‌ چهارچراغ‌، معامر، قشله‌ و تأسيسات‌ صنعتي‌ و نفتي‌ منطقه‌.

به‌ خاطر موقعيت‌ بسيار مهم‌ اين‌ منطقه‌، رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌در ميان‌ بهت‌ و حيرت‌ جهانيان‌، از رودخانه‌ي‌ خروشان‌ اروند گذشته‌ وعمليات‌ والفجر هشت‌ را در بيستم‌ بهمن‌ ماه‌ 1364 با رمز مبارك‌ يافاطمة‌ الزهرا توسط‌ لشگر 5 نصر و لشگر عاشورا از سمت‌ راست‌،لشگر 25 كربلا از محور مياني‌ و از محور سمت‌ چپ‌ تا رأس‌ البيشه‌،لشگرهاي‌ ولي‌ عصر(عج‌)، تيپ‌ المهدي‌(عج‌) و لشگر فجر، آغاز وپس‌ از عبور از موانع‌ آبي‌ با قدرت‌ تمام‌ اقدام‌ به‌ انهدام‌ نيروهاي‌ دشمن‌و محاصره‌ي‌ شهر فاو كردند. لشگر 25 كربلا با در هم‌ كوبيدن‌مقاومت‌هاي‌ دشمن‌ و دفع‌ حملات‌ هوايي‌ با پيروزي‌ تمام‌ وارد شهرفاو شده‌ و پرچم‌ مبارك‌ «يا ثامن‌ الائمه‌» كه‌ مدت‌ها بر فراز گنبد رفيع‌امام‌ رضا در مشهد مقدس‌ در اهتزاز بود، به‌ دست‌ فرمانده‌ اين‌لشگر بر بالاي‌ مناره‌ي‌ مسجد فاو نصب‌ گرديد.

در ادامه‌ي‌ عمليات‌، رزمندگان‌ اسلام‌ شهر فاو را پشت‌ سر گذاشته‌و پس‌ از تصرف‌ مواضعي‌ جديد در چهار راه‌ فاو و ديگر نقاط‌، دومين‌پاسگاه‌ موشكي‌ ساحل‌ به‌ درياي‌ عراق را كه‌ از آن‌ براي‌ هدف‌ قرار دادن‌كشتي‌ها و نفتكش‌هاي‌ تجاري‌ استفاده‌ مي‌شد، به‌ تصرف‌ در آوردند.گارد رياست‌ جمهوري‌ عراق به‌ رهبري‌ صدام‌، به‌ سرعت‌ وارد منطقه‌شد كه‌ رزمندگان‌ اسلام‌ با آرايش‌ انواع‌ جنگ‌افزار سنگين‌ و سبك‌ و بااستفاده‌ از اصل‌ غافل‌گيري‌، هجوم‌ مرگبار خود را متوجه‌ آنان‌مي‌نمايند تا جايي‌ كه‌ صدام‌ نيروهاي‌ خود را در حال‌ اضمحلال‌ كامل‌مي‌بيند و دستور عقب‌ نشيني‌ مي‌دهد. او پس‌ از چند روز، براي‌دومين‌ بار در جبهه‌ي‌ فاو حاضر مي‌شود و رهبري‌ پاتك‌ها را بر عهده‌مي‌گيرد؛ امّا رزمندگان‌ اسلام‌، طعم‌ تلخ‌ شكست‌ را براي‌ چندمين‌ بار به‌او مي‌چشانند. در اين‌ عمليات‌ سرداران‌ اسلام‌ حاج‌ حسين‌ خرازي‌فرمانده‌ لشگر 14 امام‌ حسين‌(ع) و حاج‌ اسماعيل‌ دقايقي‌ فرمانده‌لشگر 9 بدر به‌ فوز عظيم‌ شهادت‌ نايل‌ مي‌شوند.

حضرت‌ آيت‌ اللّه‌ خامنه‌اي‌، فرمانده‌ كل‌ قوا:

كساني‌ كه‌ اهل‌ دانش‌ نظامي‌ هستند، مي‌دانند يكي‌ از دشوارترين‌ و غيرقابل‌ دسترس‌ترين‌ تاكتيك‌هاي‌ نظامي‌ و جنگي‌، عبور از رودخانه‌ است‌.آن‌ وقت‌ عبور از رودخانه‌، در والفجر هشت‌، آن‌ هم‌ رودخانه‌ي‌ اروند، اعجاب‌انگيز است‌. در هيچ‌ دانشگاهي‌ هم‌ اين‌ را نخوانده‌ بودند، اما امروز كاري‌ كه‌آن‌ها كردند، در دانشگاه‌ها مي‌تواند تدريس‌ بشود و تدريس‌ هم‌ مي‌شود.همين‌ الان‌، همين‌ حالا دارد تدريس‌ مي‌شود. يا «كربلاي‌ پنج‌» و انهدام‌دژهاي‌ تسخيرناپذير عراق كه‌ به‌ وسيله‌ي‌ شوروي‌هاي‌ آن‌ روز به‌ وجود آمده‌بود و يك‌ تاكتيك‌ غير قابل‌ ضربه‌ و ضد ضربه‌ بود. مي‌گفتند اصلاً ضد تدبيرندارد، به‌ هيچ‌ تدبيري‌ نمي‌شود آن‌ را از بين‌ برد. تاكتيكي‌ است‌ كه‌ ضدتاكتيك‌ ندارد. واقعش‌ هم‌ همين‌ جور بود. اگر ابتكار نظامي‌ برخاسته‌ از شورايمان‌ و فداكاري‌ بچه‌ها نبود، همين‌ جور بود قابل‌ دسترس‌ نبود ....

کلید واژه:عملیاتها.استان خوزستان.عملیات والفجر 8..........


 
تسلیت
ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٧  کلمات کلیدی:

سالروز شهادت مظلومانه دخت نبی اکرم ، حضرت فاطمه(س) بر تمام مسلمان جهان تسلیت عرض می کنم.


 
عملیات بدر
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٧  کلمات کلیدی: عملیاتها

عملیات بدر

رمز عملیات:

 

 

هدف عملیات:

 

منطقة عملیاتی:

 

تاریخ شروع:

یا فاطمه الزهراء (س) انهدام وسیع نیروهای دشمن، تصرف و تأمین تمامی هورالهویزه و کنترل جادة العماره ـ بصره شرق رودخانة دجله (حد فاصل بین قلعة صالح تا القرنه) ساعت 00/23 ـ 19/12/63 

وسعت منطقة عملیاتی:

بیش از 800 کیلومتر مربع 

نتایج عملیات: : 

بخش وسیعی از مناطق مهم و نفت خیز هورالهویزه 

چندین روستای منطقه 

ده ها پاسگاه دشمن در هورالهویزه 

جادة الحچرده (معروف به خندق) : 6 فروند هواپیما 

تجهیزات منهدم شدة دشمن

 

4 فروند هلیکوپتر 

250 دستگاه تانک و نفربر 60 قبضه خمپاره انداز 

 

200 دستگاه انواع خودرو نظامی 

40 قبضه انواع توپ :

یگان های منهدم شدة دشمن

تیپ های 429، 93، 94، 95. 66 نیروی مخصوص، تیپ های 10 زرهی، 5 مکانیزه و 34 زرهی از لشکر 1، تیپ 51 از لشکر 1، تیپ 27 مکانیزه، لشکرهای 30 و 6 زرهی، تیپ های 24 و 5 از لشکر 4، تیپ های 1 و 4 از گارد ریاست جمهوری و 5 گردان کماندویی بیش از 15000 نفر :3200 نفر :

تعداد کشته و زخمی های دشمن:

 

تعداد اسراء

غنائم

مقدار زیادی انواع سلاح و مهمات و تجهیزات سنگین و نیمه سنگین 

کلیدواژه:عملیاتها.استان خوزستان.عملیات بدر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مناطق آزاد شده


 
عملیات خیبر
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٦  کلمات کلیدی: عملیاتها

عملیات خیبر 

منطقه‌ی‌ عملیاتی‌ خیبر در شرق رودخانه‌ی‌ دجله‌ و داخل‌هورالهویزه‌ واقع‌ شده‌ است‌. این‌ منطقه‌ از شمال‌ به

کلیدواژه:عملیاتها.استان خوزستان.عملیات خیبر 

 

 

کلید واژه:عملیات ها. استان خوزستان.عملیات بدر.......

 

 

 

العزیره‌ و از جنوب‌به‌ القرنه‌ و طلاییه‌ محدود می‌گردد. این‌ منطقه‌ دارای‌ دو نوع‌ طبیعت‌ِمتفاوت‌ِ هور و خشکی‌ است‌. هور منطقه‌ای‌ است‌ تقریباً هم‌ سطح‌دریا که‌ در بعضی‌ جاها سطح‌ آب‌ آن‌ دو تا سه‌ متر بالاتر از آب‌ دریاست‌و نسبت‌ به‌ مناطق‌ هم‌ جوار گودتر می‌باشد و روییدنی‌هایی‌ مانند نی‌،بردی‌ و چولان‌، آن‌ را زیر پوشش‌ قرار داده‌ است‌. قسمت‌ خشکی‌ که‌حداقل‌ عرض‌ آن‌ هشت‌ کیلومتر و حداکثر ده‌ کیلومتر است‌، توسط‌هور الهویزه‌ در شرق و هور الحمار در غرب‌، احاطه‌ شده‌ است‌. درداخل‌ منطقه‌ی‌ مزبور، جزایر مجنون‌ شمالی‌ و جنوبی‌ و تأسیسات‌مهمی‌ مانند دکل‌های‌ برق و دکل‌های‌ تقویتی‌ رادیو و تلویزیون‌،تأسیسات‌ و کارخانجات‌ کاغذ سازی‌، چاه‌های‌ نفت‌ و ... واقع‌ است‌.

سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌، به‌ منظور غافل‌گیر کردن‌ دشمن‌،انهدام‌ نیروهای‌ سپاه‌ سوم‌ دشمن‌ و استفاده‌ از ضعف‌ و ناتوانی‌ او درعملیات‌ آبی‌ و خاکی‌ و ... عملیات‌ خیبر را در این‌ منطقه‌ طراحی‌نمود. این‌ عملیات‌ در تاریخ‌ سوم‌ اسفند ماه‌ 1362 با رمز مقدّس‌ یارسول‌ الله‌آغاز گردید. رزمندگان‌، با سرعت‌ عمل‌ از چند محور باعبور از میان‌ تله‌های‌ انفجاری‌ و بشکه‌های‌ آتش‌زا و سنگرهای‌ کمین‌ ودیگر مواضع‌، بر سر دشمن‌ فرود آمده‌ و در یک‌ هجمه‌ی‌ بی‌امان‌،موفق‌ شدند چندروستای‌ عراقی‌ را آزاد کنند و تعدادی‌ از یگان‌های‌مستقر در جریزه‌ را به‌ هلاکت‌ رسانند. تصرف‌ جرایز به‌ عهده‌ی‌ لشگرحماسه‌ آفرین‌ علی‌ بن‌ ابی‌طالب‌ بود که‌ با کمک‌ یگان‌های‌ دیگر،پس‌ از نبردی‌ جانانه‌، جزیره‌ی‌ مجنون‌ شمالی‌ را به‌ طور کامل‌ آزادکرده‌، با فشار بی‌امان‌ خود، دشمن‌ بعثی‌ را کیلومترها به‌ عقب‌ راند. دراین‌ عملیات‌، سپاهیان‌ اسلام‌، رودخانه‌ی‌ دجله‌ و فرات‌ را پشت‌ سرمی‌گذارند و بزرگراه‌ بصره‌ ـ بغداد در چند نقطه‌ قطع‌ می‌شود که‌ با این‌عمل‌، ارتباط‌ سپاه‌ سوم‌ و چهارم‌ عراق قطع‌ می‌گردد
.

هم‌ زمان‌ با اجرای‌ عملیات‌، یگان‌های‌ مهندسی‌ رزمی‌، اقدام‌ به‌نصب‌ پل‌ فلزی‌ شناور نموده‌، در میان‌ حیرت‌ دشمنان‌، پلی‌ به‌ طول‌دوازده‌ کیلومتر، زیر بمباران‌ شدید و حجم‌ آتش‌ انبوه‌ دشمن‌، روی‌ هوربر پا می‌کنند و در نتیجه‌ عقبه‌ی‌ رزمندگان‌، تأمین‌ می‌شود. در شمال‌غرب‌ منطقه‌، چند روستای‌ دیگر از جمله‌ پل‌ العزیره‌ و شهرک‌ الصغره‌به‌ تصرف‌ رزمندگان‌ اسلام‌ در می‌آید. نیروهای‌ عراقی‌ با تحمل‌خسارات‌ و تلفات‌ بسیار زیاد، از جزایر مهم‌ و حساس‌ مجنون‌ که‌میلیاردها بشکه‌ نفت‌ در خود ذخیره‌ دارد، عقب‌ نشینی‌ می‌کنند. رژیم‌مستأصل‌ عراق که‌ از پاتک‌های‌ سنگین‌ خود نتیجه‌ نمی‌گیرد، دستورحمله‌ی‌ شیمیایی‌ را به‌ طور گسترده‌ صادر می‌کند که‌ هواپیماها باپرتاب‌ راکت‌هایی‌ منطقه‌ را مملو از دود زرد رنگ‌ و سمّی‌ می‌کنند وموجب‌ سوختگی‌ و خفگی‌ تعدادی‌ از رزمندگان‌ می‌شوند
.

با فشار سنگین‌، در اثر بمباران‌ شیمیایی‌، رزمندگان‌ برای‌ حفظ‌جزایر از منطقه‌ی‌ العزیره‌ عقب‌ نشینی‌ می‌کنند. دشمن‌ بعثی‌ که‌ باپاتک‌ سنگینی‌ موفق‌ می‌شود جاده‌ی‌ بغداد ـ بصره‌ را از کنترل‌ ایرانیان‌خارج‌ نماید، تلاش‌ می‌کند تا جزایر را تصرف‌ کند که‌ با انهدام‌ دوگردان‌ پیاده‌ و تانک‌ و به‌ هلاکت‌ رسیدن‌ هفتصد بعثی‌ ناامید شده‌ وعقب‌ می‌نشیند و بدین‌ ترتیب‌ جزایر مجنون‌ در تصرف‌ رزمندگان‌اسلام‌ باقی‌ می‌ماند. سردار اسلام‌ حاج‌ محمدابراهیم‌ همّت‌، فرمانده‌لشگر 27 محمّد رسول‌اللّه‌ در این‌ عملیات‌ به‌ شهادت‌ می‌رسد
.


 
عملیات والفجر مقدماتی
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٥  کلمات کلیدی:

عملیات والفجر مقدماتی

رمز عمليات:يا الله، يا الله، يا الله
هدف عمليات: انهدام نيروهاي دشمن


منطقة عملياتي: فكه ـ چزابه
تاريخ شروع: ساعت 30/21 دقيقه 18/11/61

وسعت منطقة عملياتي: 300 كيلومتر مربع

نتايج عمليات

مناطق آزاد شده
:
پاسگاه هاي ايراني سوبله، صفريه، رشيده، و طاووسيه

پاسگاه هاي عراقي وهب، كرامه، صفريه

تجهيزات منهدم شدة دشمن
:
5 فروند هواپيما

بيش از 80 دستگاه تانك و نفربر

بيش از 120 دستگاه خودرو نظامي

تعداد زيادي سلاح سبك و نيمه سنگين

يگان هاي منهدم شدة دشمن
:
تيپ 12 از لشكر 3 زرهي شامل گردان هاي قادسيه، قطيبه، معتصم و گردان 3 مكانيزه، تيپ 702 پياده از لشكر 14، گردان هاي المثني و الانتصار و يك گردان از تيپ 505 گردان كماندويي حطين

تعداد كشته و زخمي هاي دشمن: بيش از 4500 نفر

تعداد اسراء: 120 نفر

نيروهاي عمل كننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي وارتش جمهوري اسلامي ايران


 
عملیاتها
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٤  کلمات کلیدی:
 
راویان فتح
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢۳  کلمات کلیدی:
 
راهنمای راویان فتح
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٢  کلمات کلیدی:

کتاب راهنمای راویان فتح

نام کتاب   : راهنمای راویان فتح   

تدوین       :  محمد تولایی

ناشر          :  معاونت فرهنگی پرورشی / مرکز اردویی

نشانی      :  تهران ، صندوق پستی 544  17845

                   انجمن راویان فتح نمسا


 
سازماندهي و بكارگيري راويان
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢۱  کلمات کلیدی:

عرصه‌هاي بكارگيري روايان فتح عبارت است از:

الف: همراهي كاروان‌هاي اعزامي براي بازديد از مناطق جنگي و راهنمايي و توجيه آنها در مناطق مختلف 

ب: توجيه اعضاي كاروان‌هاي راهيان نور در قبل و حين سفر در زمينه مسائل دفاع مقدس.

ج: تداوم ارتباط با اعضاي كاروان‌هاي راهيان نور بعد از سفر از طريق مكاتبه، تلفن، پست الكترونيكي، ملاقات حضوري، گفتگوهاي صميمانه و غيره.

د: مشاركت با كنگره شهداي استان‌ها و شهرها، نمايشگاه‌هاي دفاع مقدس و ساير فعاليت‌هاي فرهنگي مرتبط با دفاع مقدس. ه: شركت در سمينارها و همايش‌هاي دفاع مقدس و مراسم و مجالس سالگرد عمليات‌ها و شهدا به عنوان سخنراني و يا مشاركت در اجرا.

و: شركت در گروه‌هاي تحقيقاتي و مطالعاتي مرتبط با دفاع مقدس به عنوان عضو، مشاور يا راهنما.

ز: عضويت در انجمن‌هاي خاص مرتبط با دفاع مقدس در مدارس، دانشگاه‌ها و رده‌هاي مقاومت بسيج.

ح: آموزش جوانان و نوجوانان در زمينه دفاع مقدس در مدارس، دانشگاه‌ها و رده‌هاي مقاومت بسيج و پاسخگويي به سؤالات، شبهات و استفهامات آنها.

ط: مشاركت با رسانه‌هاي گروهي اعم از صدا و سيما و مطبوعات در برنامه‌هاي مربوط به دفاع مقدس.

تبصره 1 – روايان فتحي كه به دليل فارغ التحصيلي، بازنشستگي، استعفا، بازخريدي و يا انتقال از هر يك از سازمان‌هاي سپاه يا ارتش و يا ناجا قطع ارتباط مي‌نمايند در عرصه‌هاي مختلف توسط بسيج سازماندهي و بكارگيري مي‌شوند. به منظور انسجام و بكارگيري روايان فتح در هر شهر كانون‌هايي صنفي در رده‌هاي مقاومت بسيج به همين منظور تشكيل مي‌گردد.

تبصره 2 –


 
نيازمندي‌ها و سر فصل راويان فتح
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٠  کلمات کلیدی:

نيازمندي‌ها و سر فصل دروس دروه‌هاي آموزشي راويان فتح در همه سطوح به طور كلي عبارت است از

الف: روند هشت سال دفاع مقدس شامل ريشه‌ها و زمينه‌هاي آغاز جنگ، هجوم سراسري دشمن مقاومت‌هاي مردمي بازيابي ثبات در جبهه‌ها، آزاد سازي مناطق اشغالي، تنبيه و تعقيب متجاوز، پايان جنگ، پيامدها و دستاوردهاي سياسي ـ نظامي جنگ. ب: استراتژي در جنگ شامل استراتژي عراق در جنگ، استراتژي ايران در جنگ، استراتژي ابرقدرت‌ها در جنگ، استراتژي كشورهاي منطقه در جنگ، استراتژي‌ سازمانهاي بين‌المللي در جنگ.

ج: جغرافياي جنگ شامل كلياتي از جغرافيايي نظامي مرزهاي ايران و عراق، جغرافياي تاريخي نقاط زيارتگاهي كه مورد بازديد زايرين قرار مي‌گيرد، ويژگي‌هاي آن نقطه از نظر جغرافياي نظامي، فعاليت‌هاي عراق در هجوم سراسري و ديگر مراحل جنگ در آن منطقه، عمليات‌هاي رزمندگان اسلام در آن نقطه، حوادث مهم و ويژه جنگ در آن نقطه، خاطرات ويژه از رزمندگان اسلام و فرماندهان شهيد در آن نقطه. د: تشريح عمليات‌هاي عمده رزمندگان اسلام شامل، شرايط زماني قبل و حين عمليات، وضعيت منطقه عمليات، وضعيت دشمن، وضعيت خودي، تاكتيك‌هاي به كار گرفته شده در عمليات توسط خودي و دشمن، مراحل عمليات، دستاوردها و پيامدهاي عمليات براي خودي و دشمن. ه: آشنايي با رسته‌ها و اقشار و صنوف در جنگ شامل عمليات‌هاي هوايي، عمليات‌هاي دريايي، عمليات‌هاي نامنظم، ساير رسته‌ها، اقشار و صنوف و پشتيباني مردمي.

و: آموزش‌هاي عمومي نظامي شامل كلياتي از اصول و قواعد اساسي رزم، سلاح‌ شناسي عمومي و كلي، نقشه خواني ابتدايي، آشنايي كلي با رسته‌هاي نظامي.

ز: فرهنگ جبهه و جنگ شامل آشنايي كلي با مباني ديني دفاع مقدس در آيات، روايات و تاريخ صدر اسلام، خاطرات جبهه و جنگ، شناخت الگوها و. اسوه‌هاي دفاع مقدس، شاخص‌ها و ويژگي‌هاي فرهنگ جبهه و جنگ، عبرت‌هاي جنگ، دستاوردها و پيامدهاي فرهنگي و معنوي جنگ.

ح: آموزش‌هاي معرفت شناسي با رويكرد به جنگ شامل دشمن شناسي، جريان شناسي، دين شناسي شناخت انقلاب اسلامي و رهبري حضرت امام خميني (ره).

ط: فنون راوي گري شامل فنون تبليغات، فن و بيان سخنوري، مخاطب شناسي، وظايف راويان فتح، اخلاق و آداب راوي گري. ضروري است مباحثي از قبيل نقش زنان در جنگ اعم از مقاومت در جنگ و پشتيباني از رزمندگان اسلام، آشنايي با شهدا، جانبازان و اسراي زن در جنگ، نقش مادر شهدا و رزمندگان در تربيت فرزند خويش و تأثير زن در عروج مرد به مقام شهادت و ويژگي‌هاي خاص مخاطبين زن براي خواهران راوي آموزش داده شود.

تبصره ـ:


 
وظايف عمومي و مشترك راويان فتح
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٩  کلمات کلیدی:

وظايف عمومي و مشترك راويان فتح

الف- از نظر سابقه حضور در جبهه به دو دسته كلي با سابقه جبهه و بدون سابقه جبهه (سن آنها اقتضا نمي‌كرده و يا مثل خواهران شرايط آنها اقتضا نمي‌كرده است كه به جبهه بروند) تقسيم مي‌شود.

ب -از نظر مكان بكارگيري به دو دسته كلي راويان ثابت (در محل نمايشگاه‌ها و يا نقاط زيارتگاهي مناطق جنگي روايت مي‌كنند) و راويان سيار (به همراه كاروان‌ها و در مسير بازديد از مناطق جنگي روايت مي‌كنند) تقسيم مي‌شوند.

ج- از نظر توانايي، مهارت و تجربه راوي‌ گري به چهار دسته ويژه، سطح يك، سطح دو، سطح سه، تقسيم مي‌شوند. در اين آيين‌ نامه منظور از دسته بندي‌ راويان فتح، دسته راويان فتح از نظر توانايي، مهارت و تجربة راوي گري مي‌باشد.

وظايف عمومي و مشترك راويان فتح در كليه سطوح عبارت است از

الف- بيان رويدادها و وقايع دوران دفاع مقدس براي مخاطبين.

ب- تحليل و تشريح علل وقايع و تحولات دوران دفاع مقدس براي مخاطبين.

ج- انعكاس دستاوردها و پيامدهاي عملياتهاي عمده جنگ براي مخاطبين.

د- ارتقاء روحيه و معرفت حماسي و معنوي زايرين مناطق جنگي با بيان خاطرات جنگ.

ه- انتقال تجارب، درس‌ها، عبرت‌ها و ارزش‌هاي دفاع مقدس به مخاطبين.

و- پاسخگويي به سؤالات، استفهامات و شبهات مخاطبين در زمينة دفاع مقدس.

ز- تلاش در جهت رشد توانايي‌ها و افزايش دانش و مهارت خويش در زمينه روايت جنگ.

ح- حسن رفتار و معاشرت صحيح با زائرين و الگو بودن براي آنان از نظر خصوصيات اخلاقي رزمندگان اسلام. 

: 

تبصره:


 
ضرورت وجود راویان فتح
ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۸  کلمات کلیدی:

ضرورت وجود راویان فتح

الف - ارتقاء سطح دانش، بينش و معرفت مردم نسبت به مسائل دفاع مقدس

ب - تأثير گذاري بر بازديد كنندگان از مناطق جنگي جهت انتقال پيام دفاع مقدس (چرا كه الگوهاي عيني و برقراري رابطه چهره به چهره بيشترين تأثير در انتقال پيام فرهنگي به مخاطبين را دارا مي‌باشد

ج - ارائه محتواي يكسان به بازديد كنندگان از مناطق جنگي

د- آشنا سازي نسل جوان و نوجوان كشور با درس‌ها، تجارب، عبرت‌ها و ارزش‌هاي دفاع مقدس

ه- نهادينه سازي بيان و تحليل وقايع دفاع مقدس به سبك علمي و به شكل صحيح

و- ايجاد ارتباط بين نسل دفاع مقدس (نسل جهاد اصغر) و نسل جديد جامعه (نسل جهاد اكبر) و پاسخگويي مناسب به سؤالات و شبهات آنها (ارتباط نسل‌ها)

 .) . . . 
 
رواي فتح
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٧  کلمات کلیدی:

رواي فتح فردي است كه با داشتن توانايي، مهارت، معلومات و تعهد لازم، با بيان رويدادها، حوادث و وقايع، تحليل علل تحولات و تطورات و انعكاس دستاوردها و پيامدهاي دوران دفاع مقدس در بين آحاد مردم، به ويژه بازديد كنندگان از مناطق جنگي و به منظور انتقال تجارب، درس‌ها، عبرت‌ها و ارزش‌هاي دفاع مقدس به آنان، اقدام مي‌نمايد.


 
اخبار جشنواره در سایر سایت ها
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٦  کلمات کلیدی:

اخبار:

(اخبار جشنواره در سایت های دیگر)

ششمین جشنواره:

*

*

پنجمین جشنواره:

*مراسم اجلاسیه پنجمین جشنواره راهیان نور برگزار شد.

شبكه خبر دانشجو ـ

*گزارش تصویری خبر گزاری مهر از اختتامیه پنجمین جشنواره وبلاگ نویسی ره آورد سرزمین نور

خبر گزاری مهر

*

چهارمین جشنواره:

*حسين صفار هرندي :اميدوارم قافله راهيان نور تا روز حشر برپا باشد.

خبر گزاری کار ایران

*فرمانده نيروى مقاومت بسیج: كسانى كه براى بقاى دوران دفاع مقدس تلاش مى كنند باعث خواهند شد سند آزادگى اين ملت براى همه بازگو و خوى تجاوزگرى دشمنان ما برملا شود.

منبع خبر: روزنامه شرق

*

سومین جشنواره:

*مصاحبه با سردار تشکری

روزنامه ایران


 
وبلاگستان
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٥  کلمات کلیدی:

وبلاگستان


 
لینکستان
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٥  کلمات کلیدی:

لینکستان

www.aviny.com.

سايت شهيد آويني

 . 
www.ciw8.ir.كتابخانه تخصصي جنگ
 . 
www.sajed.ir.سايت جامع دفاع مقدس
 . 
www.hemaseh.com.سايت حماسه
 . 
 


 
ميعادگاه عاشقان ( آشنايي با مناطق عملياتي)
ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٥  کلمات کلیدی:
 
بیانات مقام معظم رهبری
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٥  کلمات کلیدی:
 
میعاد گاه عاشقان استان ايلام ب. مهران، دهلران، موسيان
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٥  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان ايلام

ب. مهران، دهلران، موسيان

شهرستان‌ ايوان‌ غرب‌:

*****

*****

يادآور مقاومت‌ مردم‌ در مقابل‌ بمباران‌هاي‌پي‌ در پي‌ و وحشيانه‌ عراق.

ورزشگاه‌ چوار: واقع‌ در دوازده‌ كيلومتري‌ ايلام‌ از سمت‌ اسلام‌آباد؛اين‌ محل‌ در تاريخ‌ بيست‌ و سوم‌ بهمن‌ ماه‌ 1365 توسط‌ رژيم‌ عراق بمباران‌ هوايي‌ شد. تعدادي‌ از مردم‌ و ورزشكاراني‌ كه‌ در حال‌ مسابقه‌بودند، به‌ شهادت‌ رسيدند. و تعدادي‌ نيز مجروح‌ شدند. به‌ اين‌مناسبت‌ يادماني‌ در ميدان‌ اصلي‌ اين‌ شهر احداث‌ گرديده‌ است‌
.

پادگان‌ نظامي‌ ششدار: واقع‌ در كيلومتر پنج‌ جاده‌ي‌ ايلام‌ ـ ايوان‌، مقربسياري‌ از لشكرها و تيپ‌هاي‌ دوران‌ دفاع‌ مقدس‌
.

دهستان‌ ماربده‌: خاطره‌ي‌ تلخ‌ بمباران‌ وحشيانه‌ي‌ هواپيماهاي‌عراقي‌
.

يادمان‌ شهداي‌ پانزده‌ خرداد شهر ايلام‌: واقع‌ در خيابان‌ طالقاني‌. درسال‌ 1361 هم‌ زمان‌ با سال‌روز پانزدهم‌ خرداد سال‌ 1242 راه‌پيمايي‌مردم‌ قهرمان‌ و مقاوم‌ ايلام‌ مورد تهاجم‌ ددمنشانه‌ هوايي‌ رژيم‌ عراق قرار گرفت‌ كه‌ در نتيجه‌ي‌ آن‌ هفت‌ نفر شهيد و تعدادي‌ مجروح‌ شدند.به‌ پاس‌ اين‌ رشادت‌ و رادمردي‌، يادماني‌ طراحي‌ و نصب‌ گرديده‌است‌
.

نمازخانه‌ي‌ رزمندگان‌ اسلام‌: واقع‌ در كيلومتر 35 جاده‌ي‌ ايلام‌ به‌مهران‌، محل‌ توقف‌ و عبادت‌گاه‌ رزمندگان‌
.

قرارگاه‌ بافروشان‌: واقع‌ در كيلومتر 25 جاده‌ي‌ ايلام‌ به‌ مهران‌، مقرتيپ‌ اميرالمؤمنين‌(ع) ايلام‌ و محل‌ تجمع‌ رزمندگان‌ عشاير غيوراستان‌ ايلام‌ در دوران‌ دفاع‌ مقدس‌
.

سه‌ راهي‌ جنداللّه‌ و صالح‌آباد: حد نهايي‌ تجاوز عراق و مقاومت‌بسيجيان‌ سلحشور ايلام‌؛ به‌ ياد ايثارگري‌ها و دلاوري‌هاي‌ رزمندگان‌اسلام‌، يادمان‌ دفاع‌ مقدس‌ احداث‌ شده‌ است‌
.

بيمارستان‌ صحرايي‌ اميرالمؤمنين‌(ع): واقع‌ در كيلومتر 45 جاده‌ي‌ايلام‌ ـ مهران‌. محل‌ رسيدگي‌ به‌ مجروحين‌ عملياتهاي‌ والفجر سه‌ وكربلاي‌ يك‌
.

ايستگاه‌ صلواتي‌ كنجانچم‌: واقع‌ در كيلومتر 75 جاده‌ي‌ ايلام‌ ـ مهران‌و محل‌ پذيرايي‌ صلواتي‌ از رزمندگان‌ اسلام‌ در طول‌ هشت‌ سال‌ دفاع‌مقدس‌
.

محل‌ شهادت‌ شهيد خلبان‌ كشوري‌: واقع‌ در تنگه‌ي‌ ميناب‌ درمنطقه‌ي‌ عمومي‌ ميمك‌. شهيد احمد كشوري‌ در روز پانزدهم‌ آذر ماه‌1359 پس‌ از يك‌ عمليات‌ موفقيت‌آميز هنگام‌ برگشت‌ به‌ ايلام‌ موردحمله‌ي‌ هواپيماهاي‌ عراقي‌ قرار گرفت‌ و به‌ شهادت‌ رسيد
.

منطقه‌ي‌ عملياتي‌ ميمك‌: سمت‌ راست‌ سه‌ راهي‌ صالح‌آباد به‌سمت‌ غرب‌، يادآور عمليات‌هاي‌ مختلف‌ رزمندگان‌ اسلام‌ از آن‌ جمله‌عمليات‌هاي‌ عاشورا و حماسه‌ي‌ ني‌ خزر
.

امام‌زاده‌ صالح‌: برادر بزرگوار امام‌ هشتم‌(ع) زيارت‌گاه‌ رزمندگان‌اسلام‌ در طول‌ هشت‌ سال‌ دفاع‌ مقدس‌
.

قرارگاه‌ خاتم‌الانبيا(ص): پشت‌ رودخانه‌ي‌ كنجانچم‌
.

ارتفاع‌ كله‌قندي‌: جنب‌ رودخانه‌ي‌ كنجانچم‌ و ضلع‌ غربي‌ جاده‌ي‌مهران‌. اين‌ ارتفاع‌ مهم‌ و استراتژيك‌ چند بار بين‌ نيروهاي‌ عراقي‌ ورزمندگان‌ اسلام‌ دست‌ به‌ دست‌ گرديد و بالاخره‌ در عمليات‌ كربلاي‌يك‌ براي‌ هميشه‌ از اشغال‌ متجاوزين‌ عراقي‌ آزاد گرديد
.
 
جشنواره وبلاگ نویسی برای بسیجیان
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۳  کلمات کلیدی:

جشنواره وبلاگ نویسی برای بسیجیان

کلیه عزیزان بسیجی که دارای وبلاگ هستند می توانند تا پایان خرداد ماه جهت شرکت در اولین دوره نشریات الکترونیکی (وبلاگ) که همراه با چهارمین دوره جشنواره نشریه نگاری بسیج برگزار می شود .به سایت جشنواره به آدرس

http://www.jashnvare.net

 و جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ جشنواره به آدرس زیر مراجعه کنند.

http://jashnvareblog.persianblog.ir


 
سردار اثباتي : زائران سرزمين نور با توريست‌ها تفاوت ماهوي دارند
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٢  کلمات کلیدی:

سردار اثباتي در جريان بازديداز مناطق عملياتي جنوب:
زائران سرزمين نور با توريست‌ها تفاوت ماهوي دارند
فعاليت راهيان‌نور را بر اساس علم تبليغات سازماندهي مي‌كنيم

معاون فرهنگي نيروي مقاومت بسيج گفت: فعاليت‌هاي فرهنگي راهيان نور نيروي مقاومت بسيج بر اساس علمي تبليغات سازماندهي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سردار اثباتي، مديريت فرهنگي بسيج در راهيان نور را مبتني بر توان ملي و جنس اين حركت را مردمي دانست و افزود: حتي اگر روزي بسيج خواسته باشد از فرهنگ و ارزش‌هاي انقلاب و دفاع مقدس دفاع كند، با كمك لايه‌هاي اجتماعي مردم دفاع خواهد كرد.

وي درباره‌ دست‌نخورده و بكر باقي ماندن مناطق جنگي تصريح كرد: اينكه همه مناطق عملياتي بكر باشد و يا نباشد حرف درستي نيست و ما بايستي سه عامل مهم در تبليغات يعني محيط، مبلغ و مخاطب را در نظر بگيريم و با توجه به نياز مخاطب و شرايط محيط، هدف را تبليغ كنيم.

سردار اثباتي گفت: اگر مخاطب بخواهد عطش شهيد آويني را در فكه احساس كند و ببيند گردان حنظله در مناطق رملي با چه شرايط سختي مواجه شد بايد به سرزمين فكه كه رملي است سفر كند، اما در اروند كنار آنچه اتفاق افتاده آن طرف مرز است، پس بايستي يكسري تبليغات فرهنگي و ميداني در اين منطقه انجام شود كه زائران بتوانند با شبيه‌سازي كه انجام مي‌شود آنچه را اتفاق افتاده، دريافت كنند.

وي در پايان با اشاره به اينكه زائران سرزمين نور با توريست‌ها تفاوت ماهوي دارند، تاكيد كرد: توريست ارتباطش از طريق پنج حس ظاهري است ولي در زائر اين حس‌ها دريچه‌اي است براي پيوستن به حس‌هاي معنوي كه ما بايد بين اين‌ها فرق قائل شويم و معاونت فرهنگي نيروي مقاومت بسيج، فعاليت راهيان نور را بر اساس علم تبليغات سازماندهي مي‌كند.

انتهاي پيام

منبع خبرگزاری ایسنا:

لینک خبر:http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-897045


 
میعاد گاه عاشقان استان ايلام ايوان ايلام ميمك
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٢  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان ايلام

 ايوان ايلام  ميمك

ساختمان‌هاي‌ تخريب‌ شده‌ و باقي‌مانده‌ از آثار جنگ‌ تحميلي‌: واقع‌ در اول‌شهر مهران‌ و جنب‌ پارك‌ لاله‌ كه‌ براي‌ حفظ‌ آثار باقي‌مانده‌، طرح‌زيبايي‌ با استفاده‌ از سقف‌ اجرا گرديده‌ است‌.

تپه‌ي‌ شني‌ مهران‌: واقع‌ در مدخل‌ خروجي‌ مهران‌ به‌ سمت‌ دهلران‌؛در اين‌ محل‌ قرارگاه‌ تاكتيكي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ قرار دارد كه‌ به‌ عنوان‌يكي‌ از آثار ارزشمند، نگه‌داري‌ مي‌شود
.

امام‌ زاده‌ سيدحسن‌: واقع‌ در كيلومتر 3 مهران‌ به‌ دهلران‌؛ محل‌استقرار، راز و نياز و مناجات‌هاي‌ خالصانه‌ي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ دردوران‌ دفاع‌ مقدس‌
.

منطقه‌ي‌ قلاويزان‌: در اين‌ ارتفاعات‌ قرارگاه‌ تاكتيكي‌، اورژانس‌،ديدگاه‌ و انواع‌ سنگرهاي‌ بتوني‌ و موانع‌ و ميادين‌ مين‌ مربوط‌ به‌متجاوزين‌ عراقي‌ باقي‌ مانده‌ است‌
.

دهكده‌ي‌ ولي‌عصر(عج‌): نرسيده‌ به‌ مهران‌ از سمت‌ دهلران‌؛ محل‌استقرار رزمندگان‌ اسلام‌ در عمليات‌ والفجر سه‌
.

شهر اركواز ملك‌ شاهي‌: زادگاه‌ عشاير غيور و مسلمان‌ استان‌ ايلام‌كه‌ مورد بمباران‌ وحشيانه‌ي‌ عراق قرار گرفت‌
.

مقر جهادسازندگي‌ ايلام‌: واقع‌ در جاده‌ي‌ مهران‌ ـ دهلران‌ جلوتر ازدشت‌ محسن‌آباد كه‌ در دوران‌ دفاع‌ مقدس‌ منشاء خدمات‌ بسياري‌ بود
.

بمباران‌ شيميايي‌ عراق: در اميرآباد و مهران‌ در عمليات‌ كربلاي‌ يك‌
.

سه‌ راهي‌ چنگوله‌ ـ مهران‌ ـ دهلران‌: محل‌ شهادت‌ سرداران‌ بزرگي‌ چون‌شهيد مهدي‌ شرع‌پسند، شهيد اميني‌، شهيد ولي‌الله‌ عباسي‌ وجاويدالاثر حمزه‌ جفاري‌
.

روستاي‌ چنگوله‌: واقع‌ در جاده‌ي‌ مهران‌ به‌ دهلران‌ محل‌ استقراريگان‌هاي‌ مختلف‌ و منطقه‌ي‌ عملياتي‌ والفجر پنج‌
.

تنگه‌ي‌ قوچ‌علي‌: محل‌ بمباران‌ چادرهاي‌ آوارگان‌ سال‌ 1365استان‌ ايلام‌
.

پل‌ مهم‌ و استراتژيك‌ چنگوله‌: واقع‌ در كيلومتر 35 جاده‌ مهران‌ ـدهلران‌ كه‌ چندين‌ مرتبه‌ مورد حمله‌ي‌ هواپيماهاي‌ عراقي‌ قرار گرفت‌
.

شهر مقاوم‌ دهلران‌: پايگاه‌ و مقر رزمندگان‌ اسلام‌ در طول‌ هشت‌سال‌ دفاع‌ مقدس‌ و منطقه‌ي‌ عملياتي‌ والفجر شش‌
.

چند ساختمان‌ تخريب‌ شده‌: بانك‌ كشاورزي‌ تنها ساختمان‌ باقي‌مانده‌ از دوران‌ دفاع‌ مقدس‌ واقع‌ در ميدان‌ دهلران‌ مي‌باشد
.

خاكريز جاده‌ي‌ دهلران‌ به‌ عين‌خوش‌: يادگاري‌ از دوران‌ جنگ‌تحميلي‌
.

شهر مرزي‌ موسيان‌: ميعادگاه‌ مدافعان‌ راستين‌ اسلام‌؛ اين‌ شهر به‌اشغال‌ كامل‌ نيروهاي‌ متجاوز عراق درآمد و به‌ طور كامل‌ تخريب‌ شدكه‌ پس‌ از جنگ‌ تحميلي‌ به‌ طور كامل‌ بازسازي‌ گرديد
.

شهيد كاظم‌ لطفي‌زاده‌
:

«
خدايا! مي‌داني‌ كه‌ چه‌ مي‌كشم‌، پنداري‌ چون‌ شمع‌ ذوب‌مي‌شوم‌، ما از مردن‌ نمي‌هراسيم‌ اما مي‌ترسيم‌ بعد از ما ايمان‌ راسرببرند و اگر سوزيم‌ روشنايي‌ مي‌رود و جاي‌ خود را دوباره‌ به‌شب‌ مي‌سپارد. پس‌ چه‌ بايد كرد؟ از يك‌ سو بايد بمانيم‌ تا شهيدآينده‌ شويم‌ و از ديگر سو بايد شهيد شويم‌ تا آينده‌ بماند. هم‌ بايدامروز شهيد شويم‌ تا فردا بماند و هم‌ بايد بمانيم‌ تا فردا شهيدنشود
.

عجب‌ دردي‌! چه‌ مي‌شد امروز شهيد مي‌شديم‌ و فردا زنده‌مي‌شديم‌ تا دوباره‌ شهيد شويم‌؟
»

شهيد حجت‌ الاسلام‌ والمسلمين‌ عبدالله‌ ميثمي
:
«
خدا مي‌داند اگر پيام‌ شهدا و حماسه‌هاي‌ آنان‌ را به‌ پشت‌جبهه‌ منتقل‌ نكنيم‌، گنه‌كاريم‌


 
میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه قصر شيرين گيلانغرب سومار
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه

قصر شيرين گيلانغرب سومار

سكوهاي‌ تانك‌:
ارتفاعات‌ چغالوند روبه‌ روي‌ تنگه‌ حاجيان‌: محل‌ مقاومت‌ و ايثاررزمندگان‌ اسلام‌ در برابر متجاوزين‌ بعثي‌
.
. تنگه‌ي‌ كوشك‌: (جاده‌ي‌ سومار از سمت‌ گيلان غرب‌)؛ آخرين‌نقطه‌ي‌ پيشروي‌ متجاوزين‌ عراقي‌ در جاده‌ي‌ سومار و هم‌چنين‌ محل‌شهادت‌ سرتيپ‌ خرم‌رودي‌ فرمانده‌ هنگ‌ ژاندارمري‌ ايلام‌ و همدان‌
. يادمان‌ مقاومت‌: (ميدان‌ ايثار گيلان غرب‌) اين‌ يادمان‌ به‌ پاس‌مقاومت‌هاي‌ عشاير قهرمان‌ و سلحشور گيلان غرب‌ در مقابل‌متجاوزين‌ احداث‌ شده‌ است‌
. تپه‌ي‌ گيلان غرب‌: (مركز شهر گيلان غرب‌) محل‌ شهادت‌ گروه‌پدافند ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌
. (از قصرشيرين‌ تا گيلان غرب‌).

چم‌ امام‌ حسن‌ و زيارتگاه‌ امام‌ حسن‌(ع): مقر تيپ‌ مسلم‌ بن‌ عقيل‌(ع)سپاه‌ و بعضي‌ يگان‌هاي‌ ارتش‌ در طول‌ جنگ‌ تحميلي‌ و يكي‌ ازمحل‌هاي‌ رويارويي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ با متجاوزين‌ بعثي‌ است‌. امام‌زاده‌حسن‌، محل‌ زيارتگاه‌ رزمندگان‌ اسلام‌ نيز بوده‌ و هست‌
.

تنگه‌ي‌ حاجيان‌: (ضلع‌ شرقي‌ جاده‌ي‌ قصرشيرين‌ به‌ طرف‌ گيلان غرب‌، كيلومتر 12)؛ محل‌ شهادت‌ خلبان‌ شهيد علي‌اكبر شيرودي‌ ويكي‌ از محل‌هاي‌ رويارويي‌ نيروهاي‌ اسلام‌ و متجاوزين‌ بعثي‌
.

روستاي‌ گور سفيد: (ده‌ كيلومتر به‌ گيلان غرب‌ از طرف‌ قصرشيرين‌)؛در روزهاي‌ نخست‌ جنگ‌ تحميلي‌ مردم‌ اين‌ روستا به‌ وسيله‌ي‌ چوب‌و چماق، نيروهاي‌ دشمن‌ را وادار به‌ عقب‌نشيني‌ كردند
.

سه‌ راه‌ ايثار: (مدخل‌ ورودي‌ گيلان غرب‌ از قصرشيرين‌
)

؛حماسه‌ي‌ حمله‌ي‌ شيرزن‌ گيلان غرب‌ به‌ متجاوزين‌ عراقي‌. اين‌ شيرزن‌به‌ وسيله‌ تبر، چند نفر از نيروهاي‌ عراقي‌ را از پاي‌ درآورد
.

قرارگاه‌ كاسه‌ گران‌: (كيلومتر 5 جاده‌ي‌ گيلان غرب‌ به‌ اسلام‌آباد)؛محل‌ قرارگاه‌ مشترك‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ و سپاه‌ پاسداران‌انقلاب‌ اسلامي‌ در طي‌ هشت‌ سال‌ جنگ‌ تحميلي‌


 
میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه . قصر شيرين خسروي
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه . قصر شيرين خسروي

ستاد معراج‌ شهدا:

بنيادحفظ‌ آثار و ارزش‌هاي‌ دفاع‌مقدس‌ با استفاده‌ از روش‌هاي‌ گوناگون‌ مهندسي‌، نسبت‌ به‌ حفظ‌ اين‌مكان‌ همت‌ نموده‌ است‌.

شهر مرزي‌ خسروي‌: (بيست‌ كيلومتري‌ قصرشيرين‌ به‌ طرف‌ مرزخسروي‌)؛ اين‌ شهر كه‌ در ابتداي‌ جنگ‌ تحميلي‌ به‌ اشغال‌ متجاوزان‌درآمد و تخريب‌ شد، بعد از جنگ‌ محل‌ استقبال‌ از اولين‌ گروه‌ آزادگان‌به‌ ميهن‌ اسلامي‌ ايران‌ و تبادل‌ اسراي‌ عراقي‌ بوده‌ است‌.

(قصرشيرين‌، جنب‌ پمپ‌ بنزين‌)؛ در طي‌ هشت‌سال‌ دفاع‌ مقدس‌، رزمندگاني‌ كه‌ در اين‌ منطقه‌ به‌ شهادت‌ مي‌رسيدند،به‌ اين‌ مكان‌ انتقال‌ يافته‌، به‌ شهرهاي‌ خود منتقل‌ مي‌شدند.

يادمان‌ مقاومت‌: (قصرشيرين‌، پارك‌ بسيج‌)؛ اين‌ يادمان‌، به‌ ياددلاورمردي‌هاي‌ مردم‌ شهر قصرشيرين‌ طراحي‌ و نصب‌ گرديده‌ است‌
.

مسجد جامع‌ قصرشيرين‌: (قصرشيرين‌، مركز شهر)؛ محل‌ استقرار واستراحت‌ رزمندگان‌ اسلام‌ در طول‌ جنگ‌ تحميلي‌؛ هم‌چنين‌ آزادگان‌سرافراز كشورمان‌، نخست‌ در اين‌ مكان‌ مورد استقبال‌ قرار مي‌گرفتند
.

بيمارستان‌ تخريب‌ شده‌ي‌ قصرشيرين‌: (قصرشيرين‌، مدخل‌ خروجي‌قصرشيرين‌ به‌ طرف‌ خسروي‌)؛ احداث‌ اين‌ بيمارستان‌ در سال‌ 1359به‌ اتمام‌ رسيد كه‌ با آغاز جنگ‌ به‌ تصرف‌ نيروهاي‌ دشمن‌ درآمد.نيروهاي‌ عراقي‌، به‌ هنگام‌ عقب‌نشيني‌ از منطقه‌، با مواد منفجره‌ي‌قوي‌ بيمارستان‌ را منهدم‌ كردند
.


 
میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه اسلام آباد كرندغرب سرپل ذهاب
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه اسلام آباد  كرندغرب  سرپل ذهاب

تنگه ي چهار زبر معروف به تنگه ي مرصاد، سه راهي اسلام آباد به پل دختر، كميته ي امداد امام خميني، پادگان الله اكبر، يادمان مقاومت، محل شهادت 27تن از پاسداران و بسيجيان ، سكوهاي تانك، دروازه ي شهادت، عكاسي صلواتي، پادگان ابوذر، تنگه ي كال داود، ايستگاه صلواتي قره بلاق، ارتفاعات بازي دراز.


 
میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه شهر پاوه
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه

شهر پاوه

خانه‌ي‌ پاسداران‌:

اين‌ مكان‌ (سپاه‌ پاسداران‌ پاوه‌) نقطه‌ي‌ اصلي‌مقاومت‌ پاسداران‌ بومي‌ و غير بومي‌ و نيز شهيد دكتر مصطفي‌ چمران‌در حادثه‌ي‌ سال‌ 1358 است‌. در اين‌ حادثه‌، تعداد زيادي‌ ضدانقلاب‌ وگروهك‌ها، شهر را به‌ محاصره‌ درآورده‌، براي‌ تصرف‌ مهم‌ترين‌ سنگرمقاومت‌ پاوه‌، مقر سپاه‌ حملات‌ زيادي‌ انجام‌ دادند كه‌ بر اثر مقاومت‌و دفاع‌، برادران‌ پاسدار با دادن‌ چهل‌ و چهار شهيد و شانزده‌ مجروح‌ بافرماندهي‌ شهيد چمران‌ پس‌ از فرمان‌ تاريخي‌ حضرت‌ امام‌(ره)درمرداد 1358 عوامل‌ ضدانقلاب‌ را شكست‌ دادند.

پاسگاه‌ ژاندارمري‌ پاوه‌: واقع‌ در خروجي‌ شهر پاوه‌ به‌ طرف‌ نوسود،مكاني‌ است‌ كه‌ در حادثه‌ي‌ سال‌1358 شاهد نبرد تاريخي‌ و جانانه‌ي‌مردان‌ اين‌ ديار بود
.

محل‌ سقوط‌ بال‌گردان‌ هوانيروز: (ميدان‌ فرمانداري‌ پاوه‌، جنب‌انبارهاي‌ هلال‌ احمر)؛ فرود بال‌گردان‌ در حادثه‌ي‌ پاوه‌، كورسوي‌اميدي‌ در دل‌ مدافعان‌ شهر پديد آورد. مجروحين‌ به‌ داخل‌ پرنده‌ي‌آهنين‌ هدايت‌ شدند و بال‌ گردان‌ از زمين‌ جدا شد. در آن‌ لحظات‌ بيم‌ واميد و در مقابل‌ چشمان‌ نگران‌ ده‌ها رزمنده‌ي‌ اسلام‌، بال‌ گردان‌هوانيروز مورد هدف‌ قرار گرفت‌ و سقوط‌ كرد. در اين‌ حادثه‌ي‌ ناگوارتمام‌ مجروحين‌ و خدمة‌ بال‌ گردان‌ به‌ شهادت‌ رسيدند
.

يادمان‌ شهداي‌ پاوه‌: (مدخل‌ ورودي‌ شهر پاوه‌، جنب‌ بيمارستان‌قدس‌)؛ طي‌ محاصره‌ي‌ سال‌ 1358، تعدادي‌ از پاسداران‌ بومي‌ وغيربومي‌، در بيمارستان‌ پاوه‌ بستري‌ بودند كه‌ نيروهاي‌ ضدانقلاب‌،پاسداران‌ مجروح‌ را از بيمارستان‌ خارج‌ كرده‌، در محوطه‌ي‌ بيمارستان‌تير باران‌ كردند. شهداي‌ بومي‌ در قبرستان‌هاي‌ محلي‌ دفن‌ شدند و نُه‌پاسدار غيربومي‌ در اين‌ گلزار به‌ خاك‌ سپرده‌ شدند. يادمان‌ و گلزارشهداي‌ پاوه‌ در سال‌ 1375 افتتاح‌ گرديد
.

گلزار شهداي‌ پاوه‌: برادران‌ اهل‌سنت‌ براي‌ دفاع‌ از ميهن‌ اسلامي‌ ومبارزه‌ با ضدانقلاب‌ در منطقه‌ي‌ اورامات‌ تعدادي‌ شهيد تقديم‌ انقلاب‌اسلامي‌ كرده‌اند كه‌ در اين‌ گلزار به‌ خاك‌ آرميده‌اند.

 
میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه شهر کرمانشاه
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان کرمانشاه

شهر کرمانشاه

مركز فرهنگي‌ كرمانشاه‌:دبستان‌ شهداي‌ كرمانشاه‌: در زمان‌ جنگ‌ تحميلي‌ حمله‌ي‌ هوايي‌عراق به‌ اين‌ دبستان‌، منجر به‌ شهادت‌ و مجروح‌ شدن‌ تعداد زيادي‌ ازدانش‌آموزان‌ اين‌ دبستان‌ گرديد.

محل‌ شهادت‌ گروه‌ پدافند: واقع‌ در مزار شهداي‌ كرمانشاه‌.


تنديس‌ زن‌ قهرمان‌ گيلان غربي‌: (كرمانشاه‌، خيابان‌ اميركبير، جنب‌پارك‌ شيرين‌؛) اين‌ تنديس‌، به‌ منظور تقدير از يكي‌ از زنان‌ سلحشورگيلان غرب‌ است‌ كه‌ در روزهاي‌ نخست‌ تجاوز دشمن‌، به‌ وسيله‌ي‌ تبرچند تن‌ از آنان‌ را از پاي‌ درآورد. اين‌ حمله‌ موجب‌ وحشت‌ نيروهاي‌عراقي‌ و فرار آنان‌ از شهر گيلان غرب‌ شد

واقع‌ در خيابان‌ اميركبير، پشت‌ پارك‌شيرين‌؛ اين‌ مركز در اصل‌، پناه‌گاه‌ مردم‌ بي‌دفاع‌ در برابر حملات‌ هوايي‌دشمن‌ بوده‌ است‌ كه‌ در بيست‌ و ششم‌ اسفند ماه‌ 1366 مورد هدف‌دشمن‌ قرار گرفت‌. در اين‌ بمباران‌ وحشيانه‌، عده‌اي‌ از مردم‌ شهر به‌شهادت‌ رسيدند. اين‌ مركز، با داشتن‌ غرفه‌هاي‌ مختلف‌ و كتابخانه‌ي‌تخصصي‌، اولين‌ مركز فرهنگي‌ دفاع‌ مقدس‌ در غرب‌ كشور است‌.مرحله‌ي‌ اول‌ آن‌ در سال‌ 1374 افتتاح‌ شد و مرحله‌ي‌ دوم‌ در حال‌احداث‌ است‌.


 
میعاد گاه عاشقان استان خوزستان خرمشهر آبادان اروند کنار
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان خوزستان  

 ه:خرمشهر آبادان اروند کنار

آبادان:عراق با عبور از كارون‌ و اشغال‌ جاده‌ي‌ آبادان‌ ـ اهواز و آبادان‌ ـماهشهر اين‌ شهر را به‌ محاصره‌ي‌ خود درآورد تا اين‌ كه‌ پس‌ از پيام‌حضرت‌ امام‌ خميني‌(ره) كه‌ فرمودند: «حصر آبادان‌ بايد شكسته‌ شود.»رزمندگان‌ اسلام‌ و يگان‌هاي‌ سپاه‌ و ارتش‌ اولين‌ عمليات‌ هم‌آهنگ‌خود را به‌ نام‌ ثامن‌الائمه‌(ع) در پنجم‌ مهر ماه‌ 1360 در اين‌ نقطه‌ به‌اجرا درآوردند و آبادان‌ را از محاصره‌ي‌ عراق خارج‌ نمودند. يادآور عمليات‌ بيت‌المقدس‌ وكربلاي‌ چهار. واقع‌ در ابتداي‌ شهر آبادان‌، يادآور مجروحان‌ وامدادگران‌ جبهه‌ها. واقع‌ در ضلع‌ جنوب‌ غربي‌ فرودگاه‌ آبادان‌، منطقه‌ي‌درگيري‌ رزمندگان‌ اسلام‌ با قواي‌ متجاوز كه‌ در يك‌ درگيري‌ هفتصدمتجاوز عراقي‌ در اين‌ جزيره‌ كشته‌ شدند.

بيمارستان‌ طالقاني‌:

جزيره‌ي‌ مينو:

قاسميه‌:منطقه‌اي‌ در منتهي اليه‌ جنوبي‌ جزيره‌ي‌ آبادان‌ كه‌ حوادث‌فراواني‌ را از زمان‌ عمليات‌ والفجر هشت‌ و كربلاي‌ سه‌ به‌ يادگار دارد.در عمليات‌ والفجر هشت‌ نيروهاي‌ پيش‌تاز، غوّاصان‌ بودند و پس‌ ازآن‌ رزمندگان‌ قايق‌سوار به‌ خط‌ دشمن‌زدند. يكي‌ از نهرهاي‌ منشعب‌ ازاروندرود كه‌ قايق‌ها در آن‌ استتار شده‌ بود، نهر قاسميه‌ بود. هم‌چنين‌ درعمليات‌ كربلاي‌ سه‌ براي‌ تصرف‌ اسكله‌ي‌ العميه‌، شناورهاي‌ نفربر وتوپ‌دار خودي‌ از اين‌ نهر به‌ سوي‌ خليج‌فارس‌ رفتند و نيز قرارگاه‌ نوح‌كه‌ فرماندهي‌ عمليات‌ را به‌ عهده‌ داشت‌ در اين‌ منطقه‌ مستقر بود. محل‌ درگيري‌ شديد رزمندگان‌ اسلام‌با بعثيون‌ منطقه‌اي‌ كه‌ از ابتداي‌ جنگ‌ تحميلي‌ موردحملات‌ هوايي‌ و توپ‌خانه‌هاي‌ عراقي‌ قرار گرفت‌ و خسارات‌سنگيني‌ به‌ آن‌ وارد شد. ديوارهاي‌ پليتي‌ ضلع‌ شمالي‌ پالايشگاه‌ كه‌آثار تركش‌هاي‌ فراوان‌ آن‌ نمايان‌ است‌، و اتاق فرمان‌ پالايشگاه‌ (گيت‌18) كه‌ تا پايان‌ جنگ‌ تحميلي‌ به‌ عنوان‌ پدافند غير عامل‌ حفظ‌ شد، ازبقاياي‌ دوران‌ جنگ‌ در اين‌ پالايشگاه‌ است‌. محل‌ شهادت‌ اعضاي‌ شوراي‌ جهادسازندگي‌آبادان‌ كه‌ در زمان‌ جنگ‌ تحميلي‌ مورد حمله‌ي‌ هوايي‌ قرارگرفت‌. يادآور حماسه‌هاي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ در برابرمتجاوزين‌ عراقي‌ كه‌ با عبور از رودخانه‌ي‌ بهمن‌شير قصد اشغال‌ كامل‌آبادان‌ را داشتند. شهيد درياقلي‌، پيرمرد آباداني‌، پس‌ از مشاهده‌ي‌عراقي‌ها در انتهاي‌ كوي‌ ذوالفقاري‌ خود را به‌ رزمندگان‌ اسلام‌ رسانيد وخبر عبور عراقيها را از بهمن‌شير اعلام‌ نمود. بدين‌ جهت‌ تنديسي‌ به‌نام‌ پيك‌ شهادت‌ در ابتداي‌ كوي‌ ذوالفقاري‌ نصب‌ گرديده‌ است‌. واقع‌ در كوي‌ ذوالفقاري‌ كه‌ تنديس‌ آن‌شهيد نيز در اين‌ كتاب‌خانه‌ نصب‌ شده‌ است‌. واقع‌ در مدخل‌ خروجي‌ آبادان‌ به‌ اروند كناركه‌ بر اثر حملات‌ هوايي‌ عراق نابود گرديد.

پالايشگاه‌ آبادان‌:

ساختمان‌ جهاد سازندگي‌ :

كوي‌ ذوالفقاري‌:

كتابخانه‌ي‌ شهيد حداد عادل‌:

تانك‌ فارم‌هاي‌ آبادان‌:

  ايستگاه‌ 7 و 12 آبادان‌:

عبور از بلوار علي‌ ابن‌ ابي‌طالب‌(ع):

: اين‌ شهر از شهرهاي‌ مهم‌ خوزستان‌ است‌ كه‌ از روز اول‌جنگ‌ تحميلي‌، زير آتش‌ مستقيم‌ توپ‌خانه‌، ادوات‌ و حملات‌ هوايي‌عراق قرار داشت‌ و خسارات‌ سنگيني‌ به‌ منازل‌، اماكن‌ و پالايشگاه‌آبادان‌ وارد گرديد.


 
میعاد گاه عاشقان استان خوزستان اهواز شلمچه خرمشهر
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان خوزستان 

د:اهواز شلمچه خرمشهر

جنگل‌ و روستاي‌ دب‌ّ حردان‌: حد نهايي‌ تجاوز عراق واقع‌ در كيلومترپنج‌ جاده‌ي‌ اهواز ـ خرمشهر. در اين‌ نقطه‌ ستون‌ يادبودي‌ به‌ همراه‌سكوي‌ تانك‌ احداث‌ گرديده‌ است‌.

سيدطاهر: واقع‌ در كيلومتر 22 جاده‌ي‌ اهواز ـ خرمشهر، خط‌ مقدم‌ايران‌ و عراق تا قبل‌ از عمليات‌ بيت‌المقدس‌ و ابتداي‌ محور شمالي‌عمليات‌ بيت‌المقدس‌. دشمن‌ متجاوز پس‌ از عقب‌ نشيني‌ اجباري‌ ازدُب‌ّ حردان‌ از ابتداي‌ جنگ‌ تا عمليات‌ بيت‌ المقدس‌ در اين‌ نقطه‌مستقر بود و رزمندگان‌ اسلام‌ در ضلع‌ شمال‌ شرقي‌ سيدطاهر خط ‌پدافندي‌ معروف‌ به‌ خط‌ نورد تشكيل‌ داده‌ بودند
.

جاده‌ي‌ صاحب‌ الزمان‌: واقع‌ در كيلومتر 29 جاده‌ي‌ اهواز ـ خرمشهر.اين‌ جاده‌ در عمليات‌ خيبر احداث‌ گرديد و رزمندگان‌ اسلام‌ براي‌رسيدن‌ به‌ جزاير مجنون‌ و شط‌ علي‌ از اين‌ جاده‌ عبور مي‌كردند وقرارگاه‌ خاتم‌ الانبيا(ص)در ضلع‌ شمالي‌ ابتداي‌ جاده‌ي‌ صاحب‌الزمان‌(عج) قرار داشت‌
.

پادگان‌ حميد: واقع‌ در كيلومتر 41؛ اين‌ پادگان‌ به‌ اشغال‌ متجاوزين‌درآمد و در عمليات‌ بيت‌المقدس‌ هنگام‌ فرار و عقب‌ نشيني‌ به‌ كلّي‌منهدم‌ گرديد
.

تقاطع‌ جاده‌ي‌ جفير ـ خرمشهر و اهواز: جاده‌ي‌ جفير به‌ سمت‌ منطقه‌ي‌عملياتي‌ خيبر و بدر قرار دارد. نقاط‌ اين‌ مسير عبارت‌اند از
:

ـ دژ احداث‌ شده‌ در اول‌ جاده‌ي‌ سه‌ كيلومتري‌ پادگان‌ حميد، براي‌ايجاد سد دفاعي‌ در زمان‌ جنگ‌؛

ـ پاسگاه‌ برزگر، محل‌ قرارگاه‌هاي‌ تاكتيكي‌ مختلف‌؛

ـ سه‌ راهي‌ فتح‌؛

ـ موانع‌ و ميادين‌ مين‌ و سيم‌هاي‌ خاردار؛

ـ منطقه‌ي‌ هورالعظيم‌؛ كه‌ پل‌ خيبر و جاده‌ي‌ سيدالشهدا(ع) به‌طول‌ سيزده‌ كيلومتر در هورالعظيم‌ در زمان‌ عمليات‌ خيبر احداث‌گرديد؛

ـ شط‌ علي‌، پد قايق‌هاي‌ به‌ كار گرفته‌ شده‌ در عمليات‌ خيبر ويادآور حماسه‌هاي‌ عمليات‌ آبي‌ ـ خاكي‌ رزمندگان‌ اسلام‌؛


ـ بيمارستان‌ صحرايي‌ امام‌ رضا(ع) كه‌ در عمليات‌ خيبر و بدرمورد استفاده‌ قرار گرفت‌؛


ـ ايستگاه‌ صلواتي‌ جفير در تقاطع‌ پاسگاه‌ برزگر ـ جفير
.

طلاييه‌: يكي‌ از محورهاي‌ اصلي‌ حمله‌ي‌ عراق در روزهاي‌ اول‌جنگ‌ (31/6/59) محور نشوه‌، طلاييه‌، كوشك‌ ـ اهواز بود و دشمن‌توانست‌ از اين‌ محور خود را تا بيست‌ كيلومتري‌ اهواز برساند. طلاييه‌تا پايان‌ جنگ‌ در اشغال‌ جنگ‌ باقي‌ ماند. در عمليات‌ خيبر، نبردسنگيني‌ در اين‌ محور به‌ وقوع‌ پيوست‌؛ اما مواضع‌ دشمن‌ در طلاييه‌فرو نريخت‌. عراق مجهزترين‌ و بيش‌ترين‌ موانع‌ و استحكامات‌ خودرا شامل‌ انواع‌ دژ، ميادين‌ مين‌، تله‌هاي‌ انفجاري‌، سنگرهاي‌ بتوني‌ وسيم‌هاي‌ خاردار را در منطقه‌ ايجاد نمود و تصور نمي‌كرد كه‌ رزمندگان‌بتوانند از اين‌ همه‌ موانع‌ و استحكامات‌ عبور نمايند و خود را تانزديكي‌ پد شرقي‌ جزاير مجنون‌ و پل‌ نشوه‌ برسانند. قابل‌ توجه‌ است‌كه‌ بسياري‌ از سنگرها و موانع‌ عراق هم‌ چنان‌ باقي‌ مانده‌ و كميته‌ي‌تفحص‌ شهدا نيز در اين‌ منطقه‌ پيكرهاي‌ مطهر زيادي‌ را كشف‌ كرده‌است‌. يادمان‌ و حسينيه‌ي‌ شهداي‌ گمنام‌، محلي‌ براي‌ زيارت‌ مردم‌شهيدپرور و جوانان‌ شده‌ است‌
.

ايستگاه‌ حسينيه‌: واقع‌ در كيلومتر 79 جاده‌ي‌ اهواز ـ خرمشهر. اين‌ايستگاه‌ به‌ هم‌راه‌ ديگر نقاط‌ اين‌ منطقه‌ از ابتداي‌ جنگ‌ تحميلي‌ به‌اشغال‌ عراق در آمد و در مرحله‌ي‌ اول‌ عمليات‌ بيت‌المقدس‌ آزادگرديد و پس‌ از آن‌ تا پايان‌ جنگ‌ محل‌ استقرار نيروهاي‌ پشتيباني‌ وجهاد سازندگي‌ بود
.

تقاطع‌ جاده‌ي‌ زيد ـ شهيد شركت‌: واقع‌ در كيلومتر 80 جاده‌ اهواز ـخرمشهر؛ جاده‌ي‌ سمت‌ راست‌ (ضلع‌ غربي‌ تقاطع‌) به‌ سمت‌ پاسگاه‌زيد و منطقه‌ي‌ عملياتي‌ رمضان‌ متصل‌ مي‌گردد. رزمندگان‌ اسلام‌ درعمليات‌ رمضان‌ تا عمق‌ ده‌ كيلومتر خاك‌ عراق و پاسگاه‌ زيد عراق پيشروي‌ كردند. خط‌ پدافندي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ تا پايان‌ جنگ‌ در آن‌نقطه‌ بود. جاده‌ي‌ زيد يكي‌ از محورهاي‌ مرحله‌ي‌ سوم‌ عمليات‌بيت‌المقدس‌ بود. جاده‌ي‌ سمت‌ چپ‌ (ضلع‌ شرقي‌ تقاطع‌) به‌ سمت‌دارخوين‌ مي‌رود و قرارگاه‌ كربلا و بيمارستان‌ صحرايي‌ امام‌ حسين‌(ع)در اين‌ جاده‌ قرار دارد.

جاده‌ي‌ شهيد صفوي‌: واقع‌ در كيلومتر 106 جاده‌ي‌ اهواز خرمشهر؛جاده‌ي‌ شهيد صفوي‌ محور اصلي‌ عمليات‌ كربلاي‌ پنج‌ بود و قرارگاه‌خاتم‌ الانبيا(ص)در اين‌ جاده‌ قرار داشت‌. پس‌ از عمليات‌ كربلاي‌ پنج‌و تثبيت‌ منطقه‌ي‌ شلمچه‌، قرارگاه‌ مهندسي‌ صراط‌ در اين‌ جاده‌ مستقرگرديد.

فرمانده‌ قرارگاه‌ مهندسي‌ صراط‌، شهيد محسن‌ صفوي‌ در عمليات‌كربلاي‌ پنج‌ و در اين‌ محور به‌ شهادت‌ رسيد و گردان‌ بهبهان‌ هم‌ در اين‌جاده‌ مورد حمله‌ي‌ شيميايي‌ عراق قرار گرفت‌ و تعدادي‌ از رزمندگان‌بهبهاني‌ به‌ شهادت‌ رسيدند كه‌ در سال‌ 1378 به‌ همت‌ خانواده‌هاي‌آن‌ها، يادمان‌ و تابلويي‌ در آن‌ منطقه‌ نصب‌ گرديده‌ است‌.

ـ پل‌ نشوه‌


ـ پد شرقي‌ جزاير مجنون‌


ـ انواع‌ دژ، ميادين‌ مين‌، تله‌هاي‌ انفجاري‌، سنگرهاي‌ بتوني‌، موانع‌خورشيدي‌، سيم‌ خاردار


ـ طلاييه‌ قديم‌ و طلاييه‌ جديد


ـ حسينيه‌ي‌ شهداي‌ گمنام‌


ايستگاه‌ راه‌ آهن‌ حميد: جنب‌ پادگان‌ حميد، واقع‌ در كيلومتر 40جاده‌ي‌ اهواز ـ خرمشهر. يادآور بمباران‌ هوايي‌ قطار حامل‌ مهمات‌،هم‌ زمان‌ با عمليات‌ كربلاي‌ پنج‌ (واگن‌هاي‌ منهدم‌ شده‌ هم‌ چنان‌ درايستگاه‌ موجود است‌
).

بخشي‌ از خاكريز به‌ جامانده‌: در حاشيه‌ي‌ راه‌آهن‌ و جاده‌ي‌ اهواز ـخرمشهر حدفاصل‌ پادگان‌ حميد تا ايستگاه‌ حسينيه‌
.

منطقه‌ي‌ عملياتي‌ كوشك‌: واقع‌ در كيلومتر 62 جاده‌ي‌ اهواز ـخرمشهر، يكي‌ از محورهاي‌ هجوم‌ ارتش‌ متجاوز عراق از نشوه‌،كوشك‌ به‌ سمت‌ جاده‌ و شهر اهواز بود كه‌ تا بيست‌ كيلومتري‌ اين‌ شهرپيشروي‌ كردند. اين‌ منطقه‌ پس‌ از عمليات‌ بيت‌المقدس‌ يكي‌ ازمناطق‌ پدافندي‌ و محور شمالي‌ در عمليات‌ رمضان‌ بود
.

جاده‌ي‌ شهيد شاه‌ حسيني‌: واقع‌ در كيلومتر 72 جاده‌ي‌ اهواز ـخرمشهر. اين‌ جاده‌ به‌ طول‌ چهارده‌ كيلومتر حدفاصل‌ كوشك‌ ومنطقه‌ي‌ زيد به‌ سمت‌ منطقه‌ي‌ عملياتي‌ رمضان‌ قرار دارد و پس‌ ازعبور از دژ نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، به‌ دژ مرزي‌ايران‌ و عراق مي‌رسد. كميته‌ي‌ تفحص‌ شهدا در اين‌ منطقه‌ فعال‌ است‌و تاكنون‌ تعداد زيادي‌ از شهداي‌ عمليات‌ رمضان‌ را به‌ دست‌ آورده‌اند.در كنار دژ جمهوري‌ اسلامي‌، دوازده‌ شهيد گمنام‌ به‌ خاك‌ سپرده‌ شده‌است‌ و يادمان‌ شهداي‌ گمنام‌ نيز در حال‌ احداث‌ مي‌باشد
.
نقاط‌ مهم‌ منطقه‌ طلاييه‌ عبارتند از
:


 
میعاد گاه عاشقان استان خوزستان اهواز سوسنگرد هویزه
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٠  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان خوزستان 

 ج:اهواز سوسنگرد هویزه

تپه‌هاي‌ فولي‌ آباد:

کلید واژه:میعاد گاه عاشقان . استان خوزستان . اهواز . سوسنگرد . هویزه . اردوهای راهیان نور . جشنواره . وبلاگ نویسی . وبلاگ . نیروی مقاومت بسیج . معاونت فرهنگی .

اين‌ تپه‌ها در سمت‌ راست‌ ابتداي‌ جاده‌ي‌ اهواز ـسوسنگرد و در نزديكي‌ پادگان‌ شهيد غلامي‌ قرار دارد. روز هفتم‌مهرماه‌ 1359 ارتش‌ متجاوز عراق، خود را به‌ حميديه‌ رسانيده‌ بود واحتمال‌ خطر ورود عراق به‌ اهواز و سقوط‌ مركز استان‌ خوزستان‌پيش‌بيني‌ مي‌شد؛ بنابراين‌ رزمندگان‌ اسلام‌ براي‌ دفاع‌ از اهواز وجلوگيري‌ از پيش‌روي‌ ارتش‌ عراق در بالاي‌ اين‌ تپه‌ها مستقر شدند وبا ايجاد انواع‌ موانع‌ به‌ ويژه‌ ميله‌هاي‌ آهني‌ به‌ صورت‌ ضربدري‌ شكل‌در جاده‌ و اطراف‌ تپه‌ها، خود را آماده‌ي‌ دفاع‌ جانانه‌ كردند؛ اما ارتش‌عراق هرگز نتوانست‌ به‌ اين‌ منطقه‌ برسد.

پادگان‌ شهيد غلامي‌: مقر تيپ‌ 15 امام‌ حسن‌ مجتبي‌(ع) در پايين‌ارتفاعات‌ فولي‌آباد؛ مقر رزمندگان‌ اسلام‌ در دوران‌ دفاع‌ مقدس‌
.

تپه‌ي‌ عرفان‌: در يكي‌ از موقعيت‌هاي‌ تيپ‌ 15 امام‌ حسن‌مجتبي‌(ع)، روبه‌ روي‌ حسينيه‌ي‌ تيپ‌، تپه‌ي‌ بزرگي‌ بود، معروف‌ به‌تپه‌ي‌ عرفان‌ كه‌ بچه‌ها معمولاً بعد از ظهر، حدود يك‌ ساعت‌ قبل‌ ازداخل‌ شدن‌ وقت‌ نماز مغرب‌ وضو مي‌ساختند و به‌ بالاي‌ آن‌ مي‌رفتندو مشغول‌ خواندن‌ قرآن‌ و تأمل‌ در آيات‌ الهي‌ مي‌ شدند. بسياري‌ ازافراد براي‌ اين‌ كه‌ به‌ اصطلاح‌ لو نروند، براي‌ خواندن‌ نماز شب‌ به‌پشت‌ همين‌ تپه‌ كه‌ ماسه‌زار بود مي‌رفتند
.

مي‌گويند در گردان‌ امام‌ حسين‌(ع) اين‌ تيپ‌، نماز شب‌ براي‌ همه‌مثل‌ نماز يوميه‌ بود به‌ گونه‌اي‌ ‌ كه‌ اگر كسي‌ نماز شبش‌ فوت‌مي‌شد، روز به‌ عنوان‌ تنبيه‌ و تنبه‌ خود صبحانه‌ و ناهار و شام‌نمي‌خورد
.

دشت‌ آزادگان‌: منطقه‌ي‌ نسبتاً وسيعي‌ است‌ در جاده‌ي‌ اهواز ـخرمشهر، به‌ سوي‌ سوسنگرد كه‌ نيروهاي‌ شهيد والامقام‌، دكتر چمران‌در اوايل‌ جنگ‌ تحميلي‌ با عنوان‌ جنگ‌هاي‌ نامنظم‌ در آن‌ فعاليت‌داشتند. نام‌ سابق‌ آن‌ دشت‌ ميشان‌ بود. بچه‌ها در آن‌ منطقه‌ رشادت‌هاي‌بسياري‌ از خود نشان‌ دادند تا از لوث‌ وجود بعثيان‌ آزاد شود و شد وپس‌ از آن‌، دشت‌ آزادگان‌ نام‌ گرفت‌
.

حد نهايي‌ تجاوز عراق و منطقه‌ي‌ عملياتي‌ غيور اصلي‌: در كيلومتر بيست‌ وهفت‌ سوسنگرد به‌ حميديه‌ و واقع‌ در روستاي‌ شبيشه‌. دشمن‌ با عبوراز محور چزابه‌ ـ بستان‌ و سوسنگرد در هفتم‌ مهر ماه‌ 1359 خود را به‌روستاي‌ كوت‌ سيدنعيم‌ در دو كيلومتري‌ حميديه‌ رسانيد. با نزديك‌شدن‌ نيروهاي‌ نظامي‌ عراق به‌ حميديه‌، يك‌ گروه‌ از رزمندگان‌ جان‌بركف‌ سپاه‌ به‌ فرماندهي‌ شهيد غيور اصلي‌، از پايگاه‌ منتظران‌ شهادت‌اهواز براي‌ جلوگيري‌ از پيش‌روي‌ يگان‌هاي‌ زرهي‌ و پياده‌ي‌ عراق به‌اين‌ منطقه‌ اعزام‌ شدند و در شب‌ هشتم‌ مهر ماه‌ 1359 با پشتيباني‌آتش‌ توپ‌خانه‌ي‌ ارتش‌، حمله‌ي‌ غافل‌گيرانه‌اي‌ به‌ يگان‌هاي‌ زرهي‌ وپياده‌ي‌ عراق آغاز نمودند؛ به‌ گونه‌اي‌ كه‌ ارتش‌ مجهز عراق با دادن‌تلفات‌ سنگين‌ و به‌ جا گذاشتن‌ تعدادي‌ از تانك‌هاي‌ خود تا غرب‌سوسنگرد عقب‌نشيني‌ كرد و اين‌ اولين‌ عمليات‌ رزمندگان‌ اسلام‌ درمنطقه‌ي‌ دشت‌ آزادگان‌ بود كه‌ دشمن‌ را از حركت‌ به‌ سمت‌ اهوازمتوقف‌ كرد. در اين‌ منطقه‌ هم‌اكنون‌ يكي‌ از تانك‌هاي‌ به‌ جا مانده‌ ازعراق، در كنار جاده‌ مشاهده‌ مي‌شود و يك‌ يادمان‌ در ضلع‌ شمالي‌جاده‌ توسط‌ بنياد حفظ‌ آثار و ارزش‌هاي‌ دفاع‌ مقدس‌ احداث‌ گرديده‌كه‌ تاريخ‌ تجاوز عراق و حماسه‌ي‌ دفاع‌ مقدس‌ رزمندگان‌ اسلام‌ در آن‌به‌ نمايش‌ در آمده‌ است‌
.

كانال‌ پمپاژ دغاغله‌: در حوالي‌ سوسنگرد كه‌ توسط‌ شهيد چمران‌ وديگر رزمندگان‌ اسلام‌ براي‌ جلوگيري‌ از پيش‌روي‌ دشمن‌ طراحي‌ شده‌بود
.

شهر مقاوم‌ سوسنگرد: از شهرهاي‌ خوزستان‌ است‌ كه‌ در شصت‌كيلومتري‌ شمال‌ غربي‌ اهواز و در مسير جاده‌ي‌ اصلي‌ اهواز به‌ بستان‌در تنگه‌ي‌ چزابه‌ واقع‌ است‌. ارتش‌ متجاوز عراق در روزهاي‌ اول‌جنگ‌، سوسنگرد را به‌ اشغال‌ خود درآورد و با عبور از آن‌ تا دوكيلومتري‌ حميديه‌ پيش‌روي‌ نمود. رزمندگان‌ جان‌ بر كف‌ ميهن‌اسلامي‌ عمليات‌هاي‌ مختلفي‌ براي‌ آزادسازي‌ سوسنگرد انجام‌ دادند وپس‌ از چندين‌ نبرد توانستند شهر سوسنگرد را از لوث‌ متجاوزين‌ پاك‌سازي‌ نمايند
.

در يكي‌ از درگيري‌هاي‌ داخل‌ شهر سوسنگرد كه‌ ارتش‌ متجاوزعراق در قسمت‌ جنوبي‌ اين‌ شهر و رزمندگان‌ اسلام‌ در قسمت‌ شمالي‌شهر مستقر بودند، يكي‌ از تانك‌هاي‌ عراق از مسير جنوب‌ به‌ شمال‌خيابان‌ در حال‌ پيش‌روي‌ به‌ سمت‌ مواضع‌ رزمندگان‌ بود كه‌ توسط‌چندتن‌ از برادران‌ سپاهي‌ و بسيجي‌ مورد حمله‌ قرار گرفت‌ و از حركت‌بازايستاد. اين‌ تانك‌ به‌ عنوان‌ تجاوز ارتش‌ عراق و دفاع‌ مردانه‌ي‌رزمندگان‌ ميهن‌ اسلامي‌ در اين‌ خيابان‌ باقي‌ مانده‌ و سند جنايت‌متجاوزان‌ است‌
.

شهر سوسنگرد به‌ دليل‌ دوبار اشغال‌ و آتش‌ توپ‌خانه‌ و بمباران‌هوايي‌ توسط‌ ارتش‌ متجاوز عراق، خسارات‌ سنگيني‌ ديده‌ است‌ وعشاير غيور عرب‌ زبان‌ و مسلمان‌ اين‌ منطقه‌ در طول‌ هشت‌ سال‌ دفاع‌مقدس‌ صدها شهيد و مجروح‌ تقديم‌ اسلام‌ كرده‌اند
.

اين‌ شهر دراراي‌ نقاط‌ ديدني‌ بسيار است‌
:

ـ تانك‌ منهدم‌ شده‌ي‌ عراق توسط‌ دو نفر از برادران‌ پاسدار واقع‌ درخيابان‌ طالقاني‌ جنوبي‌؛


ـ مقر گردان‌ شهيد علم‌ الهدي‌ كه‌ عمليات‌ نصر هويزه‌ از اين‌ محل‌هدايت‌ گرديد؛


ـ مسجد جامع‌ سوسنگرد محل‌ تجمع‌ و اعزام‌ رزمندگان‌ اسلام‌ وامداد مجروحين‌؛


ـ بانك‌ ملي‌ سوسنگرد در نزديكي‌ پل‌ اصلي‌ سوسنگرد، مقرفرماندهي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ در درگيرهاي‌ شهري‌ با متجاوزين‌ عراقي‌؛


ـ يادبود مقاومت‌ زنان‌ قهرمان‌ سوسنگرد در جوار يك‌ خانه‌ي‌مسكوني‌ كه‌ تعدادي‌ از متجاوزين‌ عراقي‌ توسط‌ زنان‌ قهرمان‌ اين‌ شهركشته‌ شدند؛


ـ محل‌ نصب‌ پل‌ فنيخي‌ بر روي‌ رودخانه‌ سوسنگرد و صالح‌حسن‌ كه‌ توسط‌ شهيد چمران‌ طراحي‌ و اجرا گرديد؛


ـ بيمارستان‌ شهيد چمران‌ سوسنگرد، محل‌ نگه‌داري‌ مجروحين‌منطقه‌ي‌ عملياتي‌ دشت‌ آزادگان‌؛


ـ محل‌ اولين‌ خاكريز و سد خاكي‌ در جريان‌ محاصره‌ي‌ سوسنگرددر غرب‌ اين‌ شهر.

 
میعاد گاه عاشقان استان خوزستان انديمشک شوش اهواز
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٩  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان خوزستان

ب:انديمشک شوش اهواز

كه‌ در ديد و تير مستقيم‌متجاوزين‌ عراق قرار داشت‌ و به‌ غير از خودروهاي‌ نظامي‌، ترددديگري‌ در اين‌ جاده‌ تا عمليات‌ فتح‌المبين‌ صورت‌ نمي‌گرفت‌. اين‌جاده‌ در عمليات‌ فتح‌المبين‌ از ديد و تير دشمن‌ آزاد شد.

شوش‌ دانيال‌: از شهرهاي‌ مرزي‌ استان‌ خوزستان‌ است‌ كه‌ درساحل‌ شرقي‌ رود كرخه‌ قرار دارد. اين‌ منطقه‌ به‌ علت‌ وجود آستان‌مقدس‌ حضرت‌ دانيال‌، يكي‌ از محل‌هاي‌ زيارتي‌ و برگزاري‌ دعاهاي‌كميل‌ و ندبه‌، راز و نياز رزمندگان‌ اسلام‌ در طول‌ جنگ‌ بود. دانيال‌ نبي‌يكي‌ از پيامبران‌ الهي‌ است‌ كه‌ حضرت‌ علي‌(ع) درباره‌ي‌ زيارت‌ ايشان‌فرموده‌اند: «مَن‌ْ زار اَخي‌ دانيال‌ كَمَن‌ زارني‌»؛ هركس‌ قبر برادرم‌ دانيال‌ رازيارت‌ كند مثل‌ اين‌ است‌ كه‌ مرا زيارت‌ كرده‌ است‌
.

با توجه‌ به‌ استقرار ارتش‌ عراق در پنج‌ كيلومتري‌ غرب‌ شوش‌ ووجود خطوط‌ مقدم‌ جبهه‌، شهر شوش‌ خالي‌ از سكنه‌ بوده‌ و پيوسته‌مورد حملات‌ هوايي‌ و توپ‌خانه‌اي‌ قرار داشت‌. رزمندگان‌ اسلام‌ ازمنازل‌ اين‌ شهر به‌ عنوان‌ عقبه‌ي‌ جبهه‌ استفاده‌ مي‌كردند. شوش‌ به‌ دليل‌بمباران‌ و زير آتش‌ قرار گرفتن‌ در طول‌ هجده‌ ماه‌ خسارات‌ فراواني‌ديده‌ است‌ و بيش‌تر منازل‌ و اماكن‌ اين‌ شهر و از جمله‌ مقبره‌ي‌ دانيال‌نبي‌(ع) تخريب‌ شده‌ است‌. اين‌ شهر، با عمليات‌ فتح‌المبين‌ از ديد وتير مستقيم‌ متجاوزان‌ خارج‌ گرديد
.

قرارگاه‌ مشترك‌ سپاه‌ و ارتش‌: به‌ نام‌ خاتم‌ الانبيا در عمليات‌فتح‌المبين‌ واقع‌ در ده‌ كيلومتري‌ شرق شوش‌
.

جاده‌ي‌ رقابيه‌: واقع‌ در نزديكي‌ عبدالخان‌ محل‌ تردد رزمندگان‌اسلام‌ به‌ سمت‌ منطقه‌ي‌ عملياتي‌ فتح‌المبين‌ (جنوب‌) و والفجرمقدماتي‌ تا ارتفاعات‌ رقابيه‌، ميشداغ‌ و جنگل‌ امغر. در حال‌ حاضراين‌ جاده‌ آسفالت‌ بوده‌، به‌ سمت‌ بستان‌ ادامه‌ دارد
.

كانال‌ سلمان‌: در نزديكي‌ مقر پليس‌ راه‌ اهواز واقع‌ است‌ و كليه‌ي‌خودروها براي‌ رسيدن‌ به‌ اهواز از روي‌ اين‌ كانال‌ عبور مي‌كنند. اين‌كانال‌ در ماه‌هاي‌ اول‌ جنگ‌ تحميلي‌ براي‌ حفاظت‌ از شهر اهوازاحداث‌ گرديد و براي‌ انجام‌ آموزش‌هاي‌ نظامي‌ و رزم‌ شبانه‌ نيز مورداستفاده‌ي‌ رزمندگان‌ اسلام‌ قرار مي‌گرفت‌
.

شهر اهواز: مركز تردد رزمندگان‌ اسلام‌ در كربلاي‌ خوزستان‌ و محل‌استقرار قرارگاه‌هاي‌ مختلف‌. شهر اهواز از روزهاي‌ اول‌ جنگ‌ تحميلي‌زير آتش‌ مستقيم‌ توپ‌خانه‌هاي‌ ارتش‌ عراق قرار گرفت‌ و خسارات‌جاني‌ و مالي‌ فراواني‌ بر اين‌ شهر وارد آمد. ارتش‌ عراق كه‌ براي‌ اشغال‌سه‌ روزه‌ي‌ خوزستان‌، هدف‌ اصلي‌ خود را تصرف‌ اهواز قرار داده‌ بود،از دو محور براي‌ اشغال‌ و تصرف‌ اهواز پيشروي‌ كرد: الف‌. محورطلاييه‌، جفير، اهواز كه‌ تا بيست‌ كيلومتري‌ اهواز پيش‌روي‌ نمود؛ ب‌.محوز چزابه‌، بستان‌، سوسنگرد، حميديه‌، اهواز كه‌ تا حميديه‌پيش‌روي‌ نمود
.

احساس‌ نگراني‌ شديد از سقوط‌ اهواز و سخن‌ تكان‌ دهنده‌ي‌ امام‌كه‌ «مگر جوانان‌ اهواز مرده‌اند؟!» موجب‌ شبيخون‌ پاسداران‌ اهواز به‌قواي‌ دشمن‌ و انهدام‌ آن‌ها شد. سپس‌ با همكاري‌ نيروهاي‌ ارتش‌،سوسنگرد و بستان‌ آزاد گرديد. مهم‌ترين‌ عملياتي‌ كه‌ در منطقه‌ي‌ اهوازبه‌ اجرا در آمد، عمليات‌ بيت‌المقدس‌ بود كه‌ در دهم‌ ارديبهشت‌ 1361آغاز شد كه‌ با اجراي‌ آن‌، دشمن‌ تا مرز عقب‌ رانده‌ شد و اهواز ازمحاصره‌ي‌ دشمن‌ در جنوب‌ غرب‌ آزاد شد. در روزهاي‌ پاياني‌ جنگ‌نيز نبرد بزرگي‌ در اين‌ منطقه‌ درگرفت‌ و در حالي‌ كه‌ دشمن‌ با انبوهي‌ ازلشگرهاي‌ خود به‌ منطقه‌ي‌ اهواز ـ خرمشهر هجوم‌ كرد و اين‌ منطقه‌ رادر معرض‌ سقوط‌ قرار داد، پيام‌ هشداردهنده‌ي‌ امام‌، همت‌ سپاه‌ ونيروهاي‌ مردمي‌ را برانگيخت‌ و دشمن‌ تا مرز تعقيب‌ شد
.

رزمندگان‌ اسلام‌ و نيروهاي‌ مردمي‌ از سراسر كشور براي‌ شركت‌ درعمليات‌هاي‌ مختلف‌ و دفاع‌ از ميهن‌ اسلامي‌ به‌ شهر اهواز عزيمت‌مي‌نمودند و از اين‌ شهر عازم‌ خطوط‌ مقدم‌ جبهه‌ مي‌شدند. بيمارستان‌شهيد بقايي‌ واقع‌ در انتهاي‌ منطقه‌ي‌ گلستان‌ و معراج‌ شهدا واقع‌ درمنطقه‌ي‌ نورد ساختمان‌ سپنتا دو نقطه‌ي‌ مهم‌ و فراموش‌ ناشدني‌ درطول‌ هشت‌ سال‌ دفاع‌ مقدس‌ است‌
.

جاده‌ي‌ انديمشك‌ به‌ سه‌ راهي‌ هفت‌ تپه‌:


 
میعاد گاه عاشقان استان خوزستان دوکوهه فکه دهلران
ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۸  کلمات کلیدی:

میعاد گاه عاشقان استان خوزستان

الف:دوکوهه فکه دهلران

كانال‌ هندلي‌:

سه‌ راهي‌ قهوه‌خانه‌: واقع‌ در منطقه‌ي‌ چنانه‌ به‌ دهلران‌ و ابتداي‌منطقه‌ي‌ عملياتي‌ فتح‌المبين‌ كه‌ تا انتهاي‌ دشت‌ عباس‌ و عين‌خوش‌ادامه‌ دارد. اين‌ مناطق‌ در عمليات‌ فتح‌المبين‌ در تاريخ‌ دوم‌ مهر ماه‌1361 به‌ دست‌ رزمندگان‌ اسلام‌ آزاد گرديد.


سايت‌هاي‌ 4 و 5: اين‌ سايت‌ها متعلق‌ به‌ نيروي‌ هوايي‌ ارتش‌جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ است‌ و در ضلع‌ غربي‌ شوش‌ قرار دارد كه‌ درروزهاي‌ اول‌ جنگ‌ تحميلي‌ به‌ اشغال‌ عراق درآمد. با توجه‌ به‌بهره‌برداري‌هاي‌ نظامي‌ ارتش‌ متجاوز عراق از اين‌ سايت‌ها (مقرفرماندهي‌ عراق در منطقه‌ي‌ غرب‌ رود كرخه‌) رزمندگان‌ اسلام‌ براي‌آزادسازي‌ اين‌ منطقه‌ در عمليات‌ فتح‌المبين‌ با مقاومت‌ سرسختانه‌مواجه‌ شدند؛ امّا پس‌ از يك‌ نبرد سنگين‌، موفق‌ به‌ آزاد سازي‌سايت‌هاي‌ مذكور شدند و اين‌ آزادسازي‌ باعث‌ تضعيف‌ شديدروحيه‌ي‌ ارتش‌ متجاوز عراق شد. دشمن‌ كه‌ موقعيت‌ خود را بسيارمستحكم‌ مي‌ديد، مغرورانه‌ ادعا كرده‌ بود: در صورت‌ تسخير سايت‌توسط‌ ايرانيان‌، كليد بصره‌ به‌ آن‌ها داده‌ خواهد شد. در اين‌ حال‌ لشگرتوانمند 27 حضرت‌ رسول‌(ص)كه‌ در آن‌ زمان‌ تيپ‌ بود و به‌فرماندهي‌ حاج‌ احمد متوسليان‌ اداره‌ مي‌شد، پس‌ از آزادسازي‌ دشت‌عباس‌ به‌ سايت‌ هجوم‌ آورد و آن‌ را فتح‌ كرد
.

دشت‌ عباس‌ و امامزاده‌ عباس‌: دشت‌ نسبتاً وسيعي‌ است‌ كه‌ از غرب‌رود كرخه‌ آغاز شده‌، تا نزديكي‌هاي‌ سه‌ راهي‌ ابوغريب‌ ادامه‌ مي‌يابد وبه‌ لحاظ‌ وجود امامزاده‌ عباس‌ در اين‌ منطقه‌، معروف‌ به‌ دشت‌ عباس‌شده‌ است‌. اين‌ دشت‌ در عمليات‌ فتح‌ المبين‌ كه‌ به‌ قصد تصرف‌ارتفاعات‌ منطقه‌ و آزادسازي‌ بخش‌ وسيعي‌ از جنوب‌ غربي‌ ميهن‌اسلامي‌ انجام‌ شد، چيزي‌ حدود سيصد و شصت‌ و دو تانك‌ و نفربرزرهي‌ سوخته‌ را كه‌ گويي‌ مثل‌ قارچ‌ سر از خاك‌ بيرون‌ آورده‌ بودند به‌خود ديد و دشت‌ تانك‌هاي‌ سوخته‌ لقب‌ يافت‌. سرزميني‌ كه‌ پانزده‌هزار اسير عراقي‌ را در اين‌ عمليات‌ شاهد بود و به‌ عملياتش‌ نسبت‌فتح‌ الفتوح‌ و فتح‌ المبين‌ دادند
.

قرارگاه‌ مشترك‌ خاتم‌ الانبيا(ص) :واقع‌ در نزديكي‌ پل‌ چمسري‌ درعمليات‌ محرم‌.
ايستگاه‌ صلواتي‌ كرخه‌: واقع‌ در سه‌ راهي‌ قهوه‌خانه‌ و پنج‌كيلومتري‌ضلع‌ غربي‌ كرخه‌
. در ضلع‌ شرقي‌ كرخه‌ است‌ كه‌ توسط‌ رزمندگان‌ اسلام‌احداث‌ گرديد.
 
سردار صفوى:راهيان نور بايد به يك حركت ملى تبديل شود.
ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٦  کلمات کلیدی:

سردار صفوى:

راهيان نور بايد به يك حركت ملى تبديل شود.


اشـاره :يكـى از مـهمـانان هـمـايش » سـرزمـين مـلائـك «يادگـار سرداران شهيد دفاع مقدس و فرمانده سبزپوشان سپاه عشق بود . سردار سرلشگر پاسدار دكتر سيديحيى صفوى ، فرمانده كل سپاه كه فرماندهى قرارگاه مركزى راهيان نور را نيز به عهده دارد در اين همـايش ضمن ارائـه تحليلـى از اوضاع منطـقه رابطـه موجود ميـان سه حادثه بزرگ پيروزى انقلاب اسلامى ، پايـان جنگ تحميلى و اشـغـال عـراق بـه وسـيلـه آمـريـكـا مـورد بـررسـى قـرار داد .در ز يـر بخش هايى از سخنان سردار صفوى را مرور مى كنيم :

راهيان نور بايد به يك حركت ملى تبديل شود
دومين انتظار اينكه در يك تقسيم بندى متناسب با وظيفه هر يگان و مناطق بسيج يك تقسيم كار معقول و منطقى صورت گيرد . هر رده اى وظيفه خودش را بداند چه در رده هاى ستادى و چـه در رده هاى اجـرايى و در اين مأمـوريت هماهنگى لازم را داشته باشند . امسال بـيـش از دو مـيـلـيـون نـفـر از مـردم به ايـن مناطق رفتند و بازديد كردند كه اين امر نشان از ارزش و اهميت دوران دفاع مقدس دارد . دولت ما و وزارتخانه هاى مختل در حد وظاي خودشان ، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى تا ادارات آنان در استان ها، وزارت بازرگانى ، وزارت راه و ترابرى و ...مى توانند در اين كار سهم و نقش داشته باشند . بحث راهيان نور بايد تبديل به يك كار ملى بشود و در حـد مـقـدورات دولـت ، سـايـر نـيـروهـاى نـظـامـى ، مجلس ...احتـيـاج بـه يك سـرمايه گـذارى ملى اسـت . بايد در هر منطقه اى كه عمليات هاى بزرگى انجام شده يادمانى تـوسط سپاه ايجـاد شـود و اين كـارها بايد بـه آثار مانـدگـارى مثل فيـلـم ، تـوليـدات فـرهنگـى ، نـشـريه تبـديـل شـود حتى خـاطـرات نيـز مـى تـوانند بـه يـك آثـار ماندنى تبديل گردند . آمريكايى ها اسلام سياسى ، اسلام حقيقى و اسلام ناب محمدى را اسلام ضدكفر، ضدظلم ، ضدشرك و ضدصهيونيستى و آمريكايى مى بينند كه در ايران اسـلامـى بــه عــنــوان حــكــومـت اسـلامــى حــاصــل از مـــبـــارزات امـــام راحــل (ره)و مـــوضـــع گـــيـــرى هـــاى قـدرتمندانـه حـضـرت آيت الله خامنـه اى شـكـل گـرفـتـه اسـت .آمـريكـايـىهـا بـسـيـار نـگـران هستند كه همين روحيه اسلامى كه در مـلـت لـبـنـان تحـت تــأثــيــر دفــاع مقدس شكل گرفت ، امروز در مردم عــراق بـه وجــود آيـد و اگـر ايــن ســه محور، ملت ايران ، ملت عراق ، ملت لبنان با هـم پـيـوند بـرقـرار كننـد چـه بلايـى بـر سر آمـريكايى هـا خـواهـد آمد . آمــريـكـايـى هــا در مــقــابــلــه بــا اســلام و اشــغــال عـــراق شــكــســـت خواهند خورد و اين شكست خيلى بزرگ تر از شكسـت ويتنام خواهد بود .زيرا ملت عراق شجاع و معتقد و تحت تأثير علماى عـراق هستنـد . هنوز علمـا و بـزرگان عراق دستـور جهـاد صادر نكرده اند و امروز مـا شــاهـــد حـــركــت هـــاى خـــود جـــوش مـــردمــى هــســتـــيـــم كـــه بـــه زودى ، آمريكايـى هـا در رسيدن بـه اهـداف خـود در عــراق بـا شـكـسـت بــزرگــى روبرو خواهند شد . و امـا راهيان نور كه يك كـار بـا عـظـمـت فـرهنگـى است . سـپاه پـاسداران انـقلاب اسـلامى بـراى دفـاع از انقلاب اسلامى و امنيت كشور تلاش مى كند و ايـن كـار را به عـنوان مـأموريـت فرهـنگـى انجام مـى دهد . براى اين كـار بزرگ بايسـتى تشكـيلات لازم ، بودجه و اعـتـبارات مـنـاسـب و ساخـتـارهـاى لازم را در خود ايـجــاد كـنـد كــه تـا حـدودى ايــجـاد شـده ولـى كــفـايـت نمى كند . چـه انـتـظــاراتـى از مـجـمـوعـه سـپـاه و بـسـيــج در راستاى اعزام كاروان هاى راهيان نور مى رود؟ اولين انتظار اينكه همه رده هاى فرماندهى سپـاه و بسيج ، نيروهاى سپاه و دانشگاهها، با يك انگيزه و اعتقاد و به عنـوان يك مأمـوريت و رسالت به اين كـار بپردازند . در هـمـه رده هـاى سـپـاه ، بـخـصــوص در نـيـروى زمينى و نيروى مقاومت بسيج كه گسترده ترين نيروها هسـتـنـد بـه عـنـوان يـك رسالـت ، تـشـكـيـلات و نـيـروى انسانى و امكانات لازم را فراهم كنيد .ايران مظلـوم ، امام مظـلـوم در مقابل همه دنيـا بـا توكل به خدا، ايمان و اعتقاد ايستاد و ملت شجاع ايران با رهبرى امامى حكيم از عزت و شرف ، انقلاب و جان و نـامــوس خـود دفـاع كــردنـد و ســرانجـام ايـن جـنــگ ، عـلـى رغـم تمـام حـمـايـت هـاى اقـتـصـادى ، سـيـاسـى و فرهنگى هـمـه قـدرت ها از دشمن، جمـهـورى اسلامـى ايران بـا رهبـرى مقتـدرانه حـضـرت امام (ره)تـوانسـت سرزمين خود را از دشمن پس بگيرد و هشت سال دفاع مقدس يك عبرت بزرگى شد تا دشمنان در آينده نتوانند به فكر تجاوز بيفتند . صدام چه كار كرد و سرانجامش چه شد؟ حاميان صدام چه كردند و دستاوردشان چه بود؟ صدام دست پروده آمريكايى ها بـود و بزرگترين خدمت را به صهيونيست ها و آمريكايى ها كرد .صدام آرزو داشـت قهـرمان جـهـان عـرب شـود و براى همـيـن سعى داشت منافع اقتصادى سه ملت بزرگ مسلمان (ايران ، عراق و كويت )را به نفع آمريكايى ها و به نفع صهيونيست ها از بين ببرد . از اين رو بـا شـروع جنـگ بـر عـلـيـه مـلـت ايـران و كـويـت و خــود مــردم عـراق نـيــروى انـسـانـى و مــنــابــع اقتصادى را به نفع ابرقدرت هاى استكبارى از بين برد در صورتى كه مى شد اين منابع براى آزادى فلسطين و قدس شري هزينه شود . آمريكايى ها چه مزدى به صدام دادند؟ سرانجام صدام درس عبرت بزرگى است .زمانى كه آمـريكايى ها ديـدنـد كـه تـاريخ مـصـرف صدام تمـام شده است او را سرنگون كردند . خدمت ديگـرى كه صدام به آمريكايى ها كـرد اين بود كه پاى آمـريكايـى هـا را به منطقه خلـيـج فـارس باز كرد و در طول هشت سال دفاع مقدس ، ميلياردها دلار سلاح آمـريكـايـى بـه كـشـورهاى جـنـوبى خـلـيـج فـارس فروخته شد .با پيروزى انقلاب اسلامى امواج فرهنگى و سياسى انقلاب از مـرزهـاى سـيـاســى ايــران فـرا رفت و جهان را تحت تأثير قرار داد .


 هشت سال دفاع مـقـدس نـيـز فـقـط در ايـران خـلاصـه نـشـد بـلـكـه براى ملت هاى آزاديخواه ، ملت هاى در بند و همه كسانـى كه به دنبـال اســتــقــلال واقــعــى و حــاكــم شـــدن خـواسـت مــردم بـر حـكـومـت بـودنــد تأثير گذاشت .بايد بررسى شود كه آيا هـشـت سال جنگ فـقـط ايـران را تحت تأثـيـر قـرار داد يا فـراتـر از آن نيز عكس العمل داشت و به راستى تبعات ايـن پـايـدارى چـه بود؟ و آيـا اشــغـــال عـــراق تــوســط نـــيـــروهـــاى مـتـجــاوز آمــريـكـايــى ، ارتـبـاطــى بــا مسائل انقلاب و جنگ ايران دارد يا خير؟ ايــــــن حــــــوادث نــــــه تــــــنــــــهـــــــا خـاورمـيـانـه ، بـلـكـه جــهــان را تحـت تأثـيـر قـرار مى دهـد و مـردم نبـايـد اشـغـال عـراق را يك حادثه كوچك تصور كنند چون اين اشغال در راستاى استـراتژى اى كه آمـريكـا تـدوين كـرده صورت پذيـرفتـه است . اگر انـقـلاب اسـلامـى بـه پـيـروزى نمـى رسـيـد آيـا جنگ هشت ساله در ايران رخ مى داد يا نه ؟ رابطه انـقـلاب و جـنـگ در ايـن اسـت كـه پـيـروزى انقلاب اسـلامـى بـزرگـتـرين شكـسـت آمـريكـايـى هـا در منطقه خاورميانه بود . آمـريكـايـى هـا از پـيـروزى انقـلاب اسـلامـى ايـران عصبـانـى شـدنـد و بـراى جـبـران اين شكـسـت درصـدد انتقام گيرى از حكومت مستقل ايران بودند . آمريكايى ها مى خواستند از امام و ملت ما انتقام بگيرند كه چرا انقلاب كرديد و در آن زمان بهترين كسى را كه دست پرورده خود مى ديدند رژيم بعثى عراق به رهبرى صدام بود كه آن را به جان ملت ايران بياندازند و در اين هشـت سال بـراى اولين بـار دو قـدرت جهان يعنى آمريكا و اتحاد جماهير شوروى و اروپاى شرقى هر دو پشت صدام قرار گرفتند.

صــاحــبــان صــنــايــع جــنــگــى پــول هــاى كــلان و مـيـلـيـون هـا بــشــكــه نــفــت را بـه غــارت بـردنـد .نـتــيــجــه جـنـگ هـايـى كــه صــدام بــه راه انـداخـت ايــن اســت كــه صاحبان صنايع نظامى و صاحبـان كـارتل هاى نفتى كه سـرمايـه داران اصلى هستـنـد آقـاى بـوش را بر سـر كار آوردند و از او حمايت مى كنند . پس از هشت سال دفاع مقدس آيا مى توان باور كرد كه نتيجه حادثه 11 سپتامبر حمله نظامى آمريكا به افغانستان و عراق باشد؟ بوش مى گويد نيروهاى آمريكايى كه براى آزادى ، دمكراسى ، پيشـرفت و تأمين امنيـت در عـراق حضور دارند در حالـى كه امـروز آمـريكايى ها فقـط بـه دنـبـال تسلط بر نفت عراق هستند . هنوز هيچ كس عاملان و طراحان 11 سپتامبر را به دنـيـا مـعـرفى نـكـرده است .هـدف آمـريكـا از اشـغـال نظامى عراق ، مسألـه ايران ، مسأله هشت سال دفـاع مقدس و از همه مهمتر مسأله نظـام اسـلامـى ايـران و تسلط بر منابع نفتى است . آمـــريـــكـــايـــى هـــا بـــه عــــراق آمـــدنـــد تـــا بــــه رژيــــم صهيـونيستى كمك كنند و صـهـيـونيست هـا را از مرگ حتمى نجات دهند . آريل شارون چهار سال پـيـش بـه رئيس جمهـور آمريكا قول داد كه ظرف 100 روز فلسطين و رهبرانش را نابـود خـواهد كـرد .پس هدف ديـگـر آمـريكايـى هـا از حمله به عراق حيات ننگين صهيونيست هاست . هدف پنهـانـى كـه آمـريكـايـى هـا دارند تسـلـط بـر جهان اسـلام (خـاورميانه)است .قـلـب جـغـرافيـايـى جهان اسـلام مـكـه و مـديـنـه و قلب سـيـاسـى جـهـان اســلام ايـــران اســلامــى اســـت .افـــكـــار شـــيـــطـــانـــى آمـريكايى ها تسـلـط بـر مـكـه و مـديـنـه اسـت كـه هـمـه ملت هاى اسلامى اعتقاد به اين سرزمين وحى دارند.

 
بيانات رهبر انقلاب در ديدار رزمندگان ايثارگران و فرماندهان دوران دفاع مقدس
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٥  کلمات کلیدی:

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جمعى از رزمندگان، ايثارگران و فرماندهان دوران دفاع مقدس

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحيمدو مقوله را از هم جدا كنيد؛ هر كدام از اينها حرف و گفت فراوانى مىطلبد. يك مقوله، مقولهى مربوط به مسئلهى دفاع مقدس است؛ اين دفاع مقدس و دوران هشتساله، مثل جنگهاى معمولى و بقيهى جنگهاى دنيا نيست؛ بلكه خصوصياتى دارد.


اين، يكى از آن دو مقوله است كه بايد دربارهاش بحث بشود؛ نه اينجا و به وسيلهى من، بلكه در فضاى كلى جامعه بايد مورد مداقه و تأمل قرار بگيرد. يكى هم يك مقولهى فرعى نسبت به اين مقوله است كه آن هم به نوبهى خود، خيلى مهم است و آن، خاطرات جنگ، تاريخ جنگ و ادبيات جنگ و هنرى است كه در شعبهها و شاخههاى مختلف، مصروف اين ادبيات خواهد شد. هر كدام از اين دو مقوله مهم است.


در مورد قضيهى اصل جنگ: اولاً اين جنگ، يك جنگ دفاعى بود. جنگ دفاعى با جنگ تهاجمى دو فرق عمده در معنا و مضمون دارد؛ يك فرق اين است كه جنگ تهاجمى، حاكى از خوى تجاوزطلبى است؛ اما جنگ دفاعى اينطور نيست. دوم اينكه جنگ تدافعى و دفاعى، محل بروز غيرت و تعصب و وفادارى عميق انسانها به آرمانهايى است كه به آنها پايبند است؛ حالا يا اين آرمانها وطن است يا بالاتر از آن؛ يعنى دين و عقيده و اسلام. در جنگ تهاجمى، اين مطرح نيست. فرض كنيد امريكا كه به عراق حمله ميكند، سرباز امريكايى نميتواند ادعا كند كه اين كار را دارد براى عشق به وطن خود ميكند؛ عراق به وطن او چه ربطى دارد؟! در خدمت اهداف ديگرى است. اما اگر عراقى در داخل كشور خود، در مقابل اين حمله و اين هجوم نظامى و حضور نظامى ايستادگى كرد، معناى اين ايستادگى، دفاع از وطن، دفاع از هويت ملى و دفاع از ارزشهايى است كه اين به آن پايبند است. جنگ دفاعى و جنگ هجومى، اين دو تفاوت را دارد
.


جنگ ما، جنگ دفاعى بود. ملت ايران نشان نداد كه مايل به تجاوز و تعرض است؛ و ملت ايران نشان داد آنجايى كه پاى دفاع از هويت ملى و آرمانهاى عزيزتر از هويت ملى درميان است، ايستادگى او، ايستادگىِ درسآموز است؛ ايستادگىِ معمولى نيست، ايستادگىاى است كه ميتواند براى ملتهاى ديگر، به عنوان الگو و سرمشق به حساب بيايد؛ كما اينكه به حساب آمد؛ هم فلسطينيها به ما گفتند كه ما از شما ياد گرفتيم؛ هم لبنانيها در طول اين سالها مكرر به ما گفتند كه ما از شما ياد گرفتيم؛ هم ملتهايى كه نامسلمان بودند و مسلمان شدند يا مسلمان بودند و پيرو مكتب اهلبيت شدند، مكرر در مكرر از جاهاى مختلف گفتهاند كه ما از جنگ شما، از دفاع شما و از ايستادگى شما، به صدق شما پى برديم. حقيقتاً دوران دفاع مقدس، چنين دورانى بود و دفاع مقدس، حامل يك چنين مضمونى بود. حالا اين بخشى از مقولهى نگرش در دفاع مقدس و مضامين آن است.


يك بخش ديگر اين است كه در دفاع مقدس، حادثهاى كه اتفاق افتاد، چه بود؟ يك وقت بين دو كشور - حالا همسايه يا غيرهمسايه - جنگى اتفاق ميافتد، اين يكطور است؛ يك وقت هم يك اتحاد نانوشته و اعلامنشده و بعضاً اعلامشده از سوى همهى قدرتهاى بينالمللى - قدرتهاى حاضر در جهان - عليه يك نقطه و يك كانون و يك مركز است؛ اين دو با هم فرق دارند. اين جنگ، با آن جنگ تفاوت دارد. جنگ ما، از نوع دوم بود؛ يعنى همهى كانونهاى قدرت بينالمللى - قدرت نظامى و سياسى و پولى و امنيتى و غيره - متفقالقول و متحدالعمل بر سر ايران ريختند؛ جنگ احزاب به معناى واقعى كلمه؛ يعنى همهى احزاب قدرت دنيا و باندها و مجموعههاى قدرت، بر سر ايران ريختند. چرا؟ آن يك تحليل سياسى دارد؛ به هر دليل. يعنى شوروى و امريكا با همهى اختلافاتشان، در اين قضيه هماهنگى داشتند. همين سنگرها و پنجضلعيهايى كه آقايان اشاره كردند، تاكتيكهاى شوروى بود كه به عراقيها منتقل شده بود. شماها كه دستتان توى كار جنگ بوده، اينها را ميدانيد و مطلعيد. هواپيماى غربى و شرقى، موشك غربى و شرقى، توپخانهى غربى و شرقى، تانگ پيشرفتهى غربى و شرقى و انواع مهماتهاى غربى و شرقى، به وسيلهى رژيم بعثى عراق، عليه ما به كار رفت؛ يعنى همه به آن كمك ميكردند
.
بعد از اينكه جنگ تمام شده بود - به نظرم آخر سال 67 بود - در سفرى كه بنده - آنوقت رئيسجمهور بودم - و مسئولان به يوگسلاوى سابق - كه از هم پاشيد و يكى از مراكز مهم پشتيبانى عراق بود - داشتيم، پس از يك مذاكرهى طولانى و مفصل، حاضر نشد حتّى تانگش را به ما بفروشد! در حالى كه هر وقت عراقيها در جبهه كم ميآوردند، بلافاصله انواع و اقسام تانگهاى شرقى و غربى برايشان ميآمد؛ وقتى يك تانگشان ضربت ميخورد، معطّلش نميشدند، جرثقيل را ميآوردند و آن را به داخل هور يا رودخانه پرتاب ميكردند و از دُوْر خارجش ميكردند؛ برايشان اهميتى نداشت. حالا بچههاى ما با چه زحمتى اين تانگهاى غنيمتى را گير ميآوردند، وصلهپينه ميكردند و استفاده ميكردند. يعنى از امكانات جنگى - انواع و اقسام مهمات و ابزار - از تاكتيك، از اطلاعات فضايى، از همهى انواع پشتيبانيها - پول، پشتيبانى سياسى و غيره - در اختيار يك طرف جنگ بود - كه رژيم بعثى بود - و همه در آنجا متمركز شده بودند؛ يك طرف هم جمهورى اسلامى به تنهايى - تنهايىِ واقعى - بود. اين هم يك بعد جنگ است
.
جا دارد كه كار هنرى بشود، ثبت و ضبط بشود و كار تخصصى انجام بگيرد. الان مراكزى هست و دوستانى كارهاى حرفهاى و تخصصى خوبى انجام ميدهند. در آنِ واحد دو كار: هم كار حرفهاى و تخصصى و مديريت مطلع و عالمانهى بر جمعآورى خاطرات، هم در كنار آن، استفادهى از عموم كسانى كه در جاهاى مختلف خاطراتى از جنگ دارند و منحصر نكردن آن به يك كانال خاص كه موجب محدوديت نشود.


پروردگارا! در اين لحظات افطار و در اين روزهاى آخر ماه مبارك رمضان، در اين جمع مجاهد و مبارز فىسبيلاللَّه - كه در اينجا حضور دارند - از تو درخواست ميكنيم ارواح طيبهى شهيدان دفاع مقدس و شهيدان انقلاب و همهى شهداى ملت عزيز ما را با ارواح نبى مكرم اسلام و شهداى كربلا محشور بفرما. پروردگارا! سلام و صلوات ما را به آن شهيدان و امام شهيدان (رضواناللَّهعليه) واصل بفرما. پروردگارا! مرگ ما را جز به شهادت در راه خودت قرار مده. پروردگارا! به محمد و آل محمد ما را در امتحانهاى دشوار و بزرگ كشور و ملتمان روسفيد و سربلند از آب دربياور؛ سلام ما را به محضر مبارك ولىعصر (ارواحنافداه) برسان
.


والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

در مقولهى خاطرات و تاريخ جنگ، من ميخواهم تكيه و تأكيد كنم. ما همهى اين حجم كارى كه انجام داديم، در مقابل آنچه كه بايد انجام بگيرد، بسيار كم است. با اينكه الان، هم سپاه، هم ارتش، هم حوزهى هنرى، هم بخشهاى مختلف مردمى، هم ستاد كل و آن قسمت تاريخ جنگ مشغول كار هستند، در عين حال، فرآوردههاى مجموع اينها، هم از لحاظ كميت، بسيار كمتر از آن چيزى است كه بايد باشد، هم از لحاظ كيفيت - اگرچه بعضى از كيفيات آنها واقعاً خوب است - اما در مجموع، آن كيفيتى كه بايد نشاندهندهى زيباييها، ظرافتها، لطفها، برجستگيها و درخشندگيهاى اين دوران عجيب باشد، نيست و هنوز خيلى جا براى حرف زدن هست؛ خيلى. ببينيد! وقتى گفته ميشود كه مثلاً ما ششصد يا هزار عنوان كتاب دربارهى دفاع مقدس نوشتهايم، بعضيها خيال ميكنند كه اين خيلى زياد است؛ نه، اين خيلى كم است. جنگ يكى از مقاطع حساس تاريخ براى همهى ملتهاست؛ چه در آن جنگ شكست بخورند، چه پيروز بشوند؛ بررسى اين حادثه براى آن ملتها، سرشار از درس است. نه اينكه فقط افتخار كنيم؛ افتخار كردن، يكى از بخشهاى قضيه است؛ اطلاعات فراوان، آگاهيهاى گوناگون، نشان دادن وضعيتهايى كه وجود داشته است و وضعيتهايى كه ميتواند در آينده وجود داشته باشد، از بخشهاى ديگر قضيه است. در دنيا روى جنگهايى كه اتفاق ميافتد، خيلى كار ميكنند؛ من نميدانم شما دوستان يا دوستانى كه در اين مقولهها مشغول كارند، چقدر اطلاع دارند كه بر روى جنگهاى گوناگون در كشورهاى مختلف، چقدر كار شده است. من فقط اين يك رقم را عرض بكنم: اين جنگهاى داخلى امريكا - كه معروف به جنگهاى انفصال است كه تقريباً از سال هزار و هشتصد و شصت شروع شده و چهار سال هم طول كشيده؛ و در سال هزار و هشتصد و شصت و چهار يا شصت و پنج هم تمام شده است؛ من حالا دقيق يادم نيست - جنگ بين شمال و جنوب و جنگ بين ايالات مختلف در يك كشور بود و تقريباً حدود هشتاد يا نود سال بعد از تشكيل دولت ايالات متحدهى امريكا، دو بخش از اين كشور با همديگر جنگ كردند. يك نويسندهى امريكايى - كه ظاهراً معاصر ماست - ميگويد: دربارهى اين جنگها بيش از صد هزار عنوان كتاب نوشته شده است! براى چهار سال جنگ، آن هم جنگ بىافتخار - جنگ دو بخش از يك ملت با همديگر افتخارى ندارد - بيش از صد هزار عنوان كتاب نوشته شده است. اين را اين نويسندهى امريكايى - كه نويسندهى معتبرى هم هست - ميگويد. البته بعضى از اين تبليغاتچىهاى امريكا، اين جنگ انفصال را ميگويند: جنگ براى لغو بردهدارى؛ كه اين هم دروغ است، اينطورى نيست. البته همان زمان آبراهام لينكلن بوده و بردهدارى لغو شده؛ اما اين جنگها براى آن نيست. كسى تاريخ اين جنگها را بخواند، درست مىفهمد. دربارهى جنگ داخلىِ بىافتخارِ سرتاسر شكست و پُرخسارت - كه بالاخره بخش شمال بر بخش جنوب كه تجزيهطلب بود، پيروز شد و دوباره حكومت ايالات متحده را برقرار كردند؛ در واقع كشور امريكا شكست خورد؛ اگرچه كه يك بخش بر بخش ديگر پيروز شد؛ آن چيزى كه نقل ميشود، حدود ششصد، هفتصد هزار نفر در اين چند سال كشته دادند؛ يعنى چند برابر مجموع شهداى ما در جنگ تحميلى و دفاع مقدس! - براى چهار سال، آن همه كتاب نوشتهاند. دفاع مقدس، جنگِ سرتاپا افتخار است؛ از همان روزى كه رژيم صدام به تهران حمله كرد و فرودگاه را زد، و تا روزى كه امام قطعنامه را قبول كردند و تا بعد از آنكه صدام دوباره حمله كرد و باز مردم مبارز و مجاهد ما ريختند و تمام صحراى اين منطقه را پُر كردند و جوانان بسيجى از سرتاسر كشور كه نمايش عجيبى نشان دادند و عراق را در اين نوبت دوم، مجبور به عقبنشينى كردند، سرتاسر اين دوران، دوران افتخار است.يك بعد ديگر در اين مقولهى خود جنگ، مسئلهى پايان جنگ است؛ كه با اين بگومگوهاى بيخودى، يك شبهههاى بىمعنى و بىمحتوايى در بعضى از ذهنهاى آمادهى شبه و شبههپذير ايجاد كردند. چه كسى ميتواند شك كند در اينكه جمهورى اسلامى در دفاع هشت ساله، پيروز مطلق شد؟! اصلاً اين قابل ترديد نيست. با همان تفاصيلى كه گفتيم، يك رژيمى با نيروى نظامى تجهيز شده و به شدت آماده، به قصد ساقط كردن رژيم يك كشور و تجزيهى آن، وارد آن كشور ميشود، بخشى از آن را اشغال نظامى ميكند و همهى دنيا هم به آن كمك ميكنند؛ هشت سال هم همينطور فشار ميآورد و آخر سر مجبور ميشود دست خالى از اين كشور خارج شود؛ در حالى كه تعداد كشتهها، مجروحان و اسرايش بيش از اين كشور مورد تهاجم است؛ كشور مورد تهاجم در بخشهاى مختلف در طول جنگ، به قابليتهاى فراوانى دست پيدا كرده؛ اما او از كيسه خورده و از چشم قدرتهاى پشتيبان خودش هم افتاده و يك وجب هم از خاك اين كشور در دست او باقى نمانده است؛ خوب، در اين قضيه، چه كسى پيروز است؟ چه كسى شكستخورده است؟ جاى ترديد است؟! جاى شبهه است؟! اين پايان جنگ، يكى از مسائل و بخشهاى مهم جنگ است كه مايهى افتخار است.جلسهى بسيار شيرين و اثرگذار و پُراهميتى است. كلمه كلمهى اين خاطرات براى تاريخ ما و سرگذشت پُرفراز و نشيبِ اين ملت بزرگ، جزو جذابترين بخشها به حساب مىآيد. خيلى استفاده كرديم؛ خيلى لذت برديم. از همهى عزيزانى كه خاطرات خودشان را بيان كردند و همچنين از كسانى كه اين مراسم و جلسهى امروز را تدارك ديدند و مديريت كردند، و از همهى شما عزيزانى كه يادگاران پُرشكوهترين روزهاى تاريخ اخيرِ اين كشوريد و در اينجا حضور داريد، صميمانه تشكر مي كنيم.

 
حل مشکل فنی سایت راهیان نور
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٤  کلمات کلیدی:
 

بالاخره  صفحه اینترنتی ثبت نام مسابقه وبلاگ نویسی  که به دلایلی از کار افتاده بود مجددا راه اندازی شد .

دوستانی که تاکنون ثبت نام نکرده اند تا پایان خرداد فرصت دارند برای ثبت نام اقدام کنند.


 
درباره ما
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢  کلمات کلیدی:

(هشت سال دفاع مقدس) تاريخي است غرور آفرين و جاويدان براي ملت انقلابي ايران، تاريخي كه لحظه لحظه آن را عاشقانه سوختند، عارفانه پرداختند، سرشار از حماسه كردند و با خون بر لوح زمان نگاشتند.اين تاريخ با شكوه و آموزنده را نبايد تنها در لابلاي صفحات كتب جستجو كرد و يا فقط از زبان‌ها شنيد و يا در تصويرها ديد، بلكه بايد آن را از نزديك با تمام وجود درك و دوباره با آن زندگي كرد.

در اين راستا معاونت پرورشي نيروي مقاومت بسيج همه ساله اردوهاي بازديد از مناطق عملياتي غرب و جنوب كشور را برگزار مي‌نمايد تا به اين وسيله زمان ارزشي ديروز را به امروز پيوند دهد و تاريخ حماسه و خون شهامت و شهادت را به نحو شايسته‌اي به نسل نوجوان بنماياند

این وبلاگ نیز در راستای اطلاع رسانی این موضوه به خصوص بخش وبلاگ نویسی جشنواره ره آورد سرزمین نور انجام وظیفه می کند.

مهدی حق وردی

دبیر اجرایی بخش وبلاگ نویسی ششمین جشنواره ره آورد سرزمین نور

.