مصاحبه با سردار تشکری

مصاحبه با سردار تشکری

منبع خبر :   روزنامه ایران سال دهم – شماره ۲۸۵۵  - شنبه ۲۷ تير ۱۳۸۳ - ۲۸ جمادى الاول ۱۴۲۵ 

**************** 
راهيان نور ،پيوند دو نسل

ايام ابتدايى سال جديد وعيد نوروز كه فرامى رسد همه در تب و تاب مهيا نمودن بساط جشن و سرور و شادمانى سراز پا نمى شناسند و شادى و شعف چهره خموده ناشى از سردى زمستان را فرامى گيرد. اما اين همه ماجرا نيست. خوب بنگريد! در ميان كوچه و خيابانها و جاده ها اتوبوسهايى حامل عاشقانى است كه شهر را ترك مى كنند به سوى كجا؟

مقصد همه يكى است. كجا؟ به سوى قبله دلدادگان، به سوى تاريخ گه ايثار، به سوى مأمن عشق جاودانه
بر روى وسيله آنان تكه پارچه اى نصب شده با اين عبارت: «كاروان راهيان نور به سوى سرزمين نور» .
بر چهره هاى مسافران كوى حقيقت كه مى نگرى آثار بى صبرى نمايان است! پس كى مى رسيم؟ فرسنگها راه پرپيچ و خم طى مى شود. ناگهان تابلويى چشم ها را خيره مى كند ... خوزستان...
آن يكى فرياد مى زند... آقاى راننده لطفاً نگهدار! خوزستان سرزمين مقدسى است بايد با وضو وارد شد.

***
جشنواره ره آورد سرزمين نور فرصت مناسبى است براى به تصوير كشيدن آثار به يادماندنى و ارزشمند زائران مناطق عملياتى راهيان نور در رشته هاى خاطره، شعر، عكس و فيلم كه هر ساله از سوى معاونت فرهنگى پرورش نيروى مقاومت بسيج برگزار مى شود.

به بهانه برگزارى اين حركت فرهنگى ارزشمند، با مسؤول برگزارى اين جشنواره به گفت وگو نشسته ايم:

مركز اردوى معاونت فرهنگى نيروى مقاومت بسيج سالها است كه به عنوان متولى راهيان نور در ايام تعطيلات نوروز عده زيادى از عاشقان فرهنگ ايثار و شهادت را تحت عنوان كاروانهاى راهيان نور به مناطق عملياتى غرب و جنوب كشور اعزام مى كند. ايده ارزشمندى كه تا به حال آثار گرانقدرى را در احياى خاطره رشادتها و جانباختگى رزمندگان اسلام برجاى گذاشته و هر ساله عده بيشترى از داوطلبان بخصوص نسل جوان را مجذوب خود مى نمايد.

سردار تشكرى در مورد سابقه اين طرح مى گويد: «نيروى مقاومت بسيج به لحاظ رغبت شديدى كه بسيجيان براى رفتن به مناطق عملياتى دارند راهيان نور را از سال ۱۳۷۶ در دستوركار خود قرارداد و در راستاى اجراى اين طرح بسيارى از سازمانها، نهادها و بخشهاى مختلف در داخل و خارج از سپاه همكارى مى نمايند. هدف از برگزارى طرح اين بود كه عده زيادى از نسل جوان كه در دوران دفاع مقدس نبوده اند همراه رزمندگان اسلام به مناطق عملياتى بروند و بتوانند از طريق برادرانى كه در عملياتهاى دفاع مقدس حضور داشته اند نسبت به تاريخ دفاع مقدس و لحظات و حالات معنوى رزمندگان اسلام مطلع شوند. بحمدالله اين حركت توسعه پيدا كردو مشخصاً در سال ۱۳۷۸ مقام معظم رهبرى در اولين روزهاى سال نو بعد از زيارت مرقد آقا على ابن موسى الرضا(ع) به منطقه شلمچه مشرف شدند و در عمل با اين حركت ارزشمندشان بر انجام و ادامه اين طرح صحه گذاشتند.» دوستداران ولايت به ياد دارند رهبرمعظم انقلاب در آن بيانات، شلمچه را نقطه اى از بهشت قلمداد فرمودند و حفظ تاريخ پرافتخار دفاع مقدس و ارزشهاى آن را يك فريضه براى مسؤولين نظام دانستند. در سال ۱۳۸۰ نيز فرماندهى معظم كل قوا در پادگان دوكوهه حضور يافتند و سخنان بسيار ارزشمندى را ايراد و در آنجا نيز تأكيد نمودند كه بايد فرهنگ دفاع مقدس را هم خوب بشناسيم و هم خوب نگهدارى كنيم و آن را به نسلهاى بعدى منتقل كنيم. اين بيانات ارزشمند موجب شد كه دوباره يك انرژى جديدى در مسؤولين راهيان نور پديدار شود و با انگيزه قوى ترى به راه خود ادامه دهند تا اردوها را با كيفيت و كميت مطلوبى برگزار نمايند.»

حسن اينگونه فعاليتها به مردمى بودن آن است و اينكه افراد به صورت عاشقانه و خودجوش و درمناسب ترين ايام سال براى تفريح و شادى خانه و كاشانه خود را رها نموده و روانه سرزمين هاى نور شوند. «اين حركتها اوايل در قالب سازمانهاى نيروى مقاومت بسيج و به تعبيرى سازماندهى شده و با حمايتهاى مجموعه سپاه بود و خود افراد كمتر در اجراى آن نقش داشتند و از دو سال پيش شاهد آن هستيم كه بسيارى از جوانان درقالب تشكلهاى خودجوش به بازديد از مناطق عملياتى مى روند . در دانشگاهها، مدارس، كارخانجات و وزارتخانه ها الحمدالله اين حركت ارزشمند فراگير شده و همه حتى با سرمايه  هاى شخصى در ايام تعطيلات عيد نوروز به مناطق عملياتى براى بازديد و تجديدخاطره و روحيه عزيمت مى كنند. اهداف بسيارى براى اين حركت با ارزش مترتب است كه مى تواند در نوع خود تأثيرگذار باشد و روايت دلنشينى از تاريخ دفاع مقدس به نسلهاى آينده اين مرزوبوم ارائه نمايد. معاونت فرهنگى بسيج نيز اهداف ارزشمندى را براى خود منظور نموده است.
اصلى ترين هدفى كه ما در اين طرح دنبال مى كنيم حفظ آثار و ارزشهاى دفاع مقدس است، تاريخ دفاع مقدس بخشى از تاريخ پرافتخار ميهن اسلامى ماست و ما بايد با تمام توان اين افتخارات را حفظ كنيم و به نسلهاى بعدى انتقال دهيم. در تاريخ كشورمان مقطعى را مانند دفاع مقدس سراغ نداريم كه دشمنان قسم خورده با يك اتحاد و وفاق مشترك به ميهن اسلامى حمله نمايند و مردمى بى سلاح در بحبوحه انجام يك انقلاب عظيم مردمى مورد تهاجم دشمن قرارگرفته و عده اى با جان نثارى و تقديم خون خود از دستاوردهاى انقلاب و مرزهاى كشور دفاع نمايند. هدف ديگر ما ايجاد پيوند ارزشى بين نسلهاست نسلى كه در دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشتند .
اين نسل عمدتاً اقشار جوانى بودند كه در كنار ساير اقشار بعضاً با سنين بالا چه در پشت جبهه و چه در داخل جبهه بسيج شده بودند كه در يك جهاد عظيم و مقدس شركت كنند.
جوانان امروز ما بايد بدانند كه همسن و سالان آنها در دوران انقلاب و در كوران دفاع مقدس چه حماسه بزرگى را آفريدند و چه صحنه هايى در حين عملياتها در مناطق جنگى به وقوع پيوست و شهادتگاه شهيدان و آوردگاه رزمندگان در مناطق غرب و جنوب بهترين نقطه براى اين پيوند ارزشى بين دو نسل گذشته و حال است.»

ارزش و بهاى اين حركت به اندازه اى است كه اهداف بسيارى را مى توان براى آن متصور بود و نسل حاضر بايد بر خود ببالد كه زيستن آن در عصرى است كه نزديكترين صحنه هاى حماسى و ارزشى و ايثارگرانه به حادثه عاشورا و كربلاى حسين(ع) را در خود نهفته است.
هدف ديگر ما آشنايى با توطئه ها و دسيسه هاى دشمنان انقلاب اسلامى است كه نسل فعلى بداند كه انقلاب به سادگى پيروز نشده است و شرايط فعلى حاصل زحمات و ايثارگريهاى رزمندگانى است كه در جبهه و پشت جبهه تلاش كردند و آشنايى با وضعيت تهاجم دشمنان در دوران دفاع مقدس موجب هوشيارى و بيدارى نسل جوان در مقابل توطئه ها و نقشه هاى دشمنان قسم خورده و هميشگى انقلاب مى شود و نهايتاً اينكه حفظ روحيه جهادى و دفاعى و استكبارستيزى از ديگر اهداف ما بوده است تا در هر زمانى و هر مكانى كه مرزهاى كشورمان مورد تهديد و هجوم دشمنان قرارگيرد نسل جوان ما با ويژگيهاى جنگ و دفاع بيگانه نباشد. بايد روحيه جهادى، روحيه دفاعى و روحيه استكبارستيزى همواره بين آحاد مردم زنده و پررنگ باقى بماند چراكه امروز ما شاهد آن هستيم كه دشمنان با شدت بيشتر در عرصه هاى مختلف و با روشهاى ديگر ايران را مورد تهديد قرارداده اند و بخصوص در رأس آنها كينه و دشمنى آمريكا از انقلاب اسلامى است كه به اين سادگى از بين نخواهدرفت.»
به رغم ارزشمندى اردوهاى راهيان نور و بازديد از مناطق جنگى لكن نمى توان انجام اين فعاليت را اقدامى كافى براى انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل هاى بعدى دانست و قطعاً گامهاى ديگرى نيز در عرصه هاى ديگرى بايد برداشته شود تا بخش گسترده اى از قشرهاى مردم را تحت پوشش فرهنگ ايثار و شهادت قرارداد به مانند ساير كشورهايى كه درگير جنگهاى بزرگى بوده اند و امروزه با روشهاى مختلف از جمله ساخت موزه ها و ماكتهاى بزرگ وقايع جنگ را به نسلهاى بعدى براحتى انتقال مى دهند و در اين رهگذر سپاه و بسيج مهمترين متوليان انجام اين طرحهاى عظيم و ارزشمند هستند.
لازمه حفظ آثار وارزشهاى دفاع مقدس اين است كه همه دستگاهها و سازمانها همانند دوران جنگ كه به صورت مؤثر در امر جنگ و اداره آن با غيرت و دلسوزى مشاركت مى نمودند امروز نيز به عنوان يك وظيفه ملى، فضا و محيطى را فراهم نمايند تا از طريق آن بتوان حقايق دفاع مقدس را منتقل نمود در اين رابطه آموزش و پرورش و آموزش عالى و وزارت ارشاد بيشترين و بهترين نقش را مى توانند در مواجهه با نسل نوجوان و جوان از طريق توليدات هنرى ارائه نمايند. در متون آموزشى مدارس و دانشگاهها بايد توجه جدى ترى به مبانى دفاع مقدس شود تا اين فرهنگ در جامعه نهادينه شود.
متأسفانه بعد از گذشت ۱۵ سال از جنگ، هنوز هيچ نمادى از جنگ و يا موزه اى در كشور نداريم و اگر روزى فرزندان ما كه دسترسى به مناطق عملياتى ندارند از جنگ سؤال كنند ما مكانى را نداريم كه بتوانيم از طريق آن پاسخى براى سؤالات آنها داشته باشيم ما حتى مى توانستيم نمادهايى كه از جنگ در شهرهاى جنگ زده من جمله آبادان و خرمشهر باقى مانده بود بناهايى كه در حين آتشباران دشمن تخريب و يا نيمه تخريب شده بود را به عنوان بيانگر اوج ددمنشى و تجاوزگرى دشمن حفظ نماييم اما امروز مى بينيم حتى مسجد خرمشهر كه مهمترين نماد و سنبل مقاومت مردم است در حصار پاساژهاى تجارى اطرافش محبوس مانده است و هيچ تناسبى با مسجد خرمشهر كه در فيلمهاى دفاع مقدس و تصاوير برجاى مانده از جنگ ندارد.» در جريان برگزارى اردوهاى راهيان نور شايد مهمترين نقش تأثيرگذار را براى روايتگر وقايع و صحنه هاى به يادماندنى دفاع مقدس قائل بود افرادى كه حساس ترين مرحله فرهنگ سازى را برعهده دارند و بايد بتوانند با لحنى نافذ و صادق جريان اعجاز ايثار را براى مشتاقان آن روايت نمايند.

«ما در حال حاضر در كنار برگزارى اردوهاى راهيان نور دوره هايى را گذاشته ايم تحت عنوان دوره هاى آموزش راويان فتح و از اين طريق افرادى را تربيت مى كنيم تا فرهنگ دفاع مقدس را نسل به نسل و سينه به سينه نقل نمايند و اين افراد همراه با كاروانهاى راهيان نور در مناطق عملياتى حضور يافته و به تشريح وقايع جنگ و حقايق آن براى زائرين مى پردازند.»

و اما جشنواره ره آورد سرزمين نور مهمترين بهانه اى بود براى ما كه پاى صحبت هاى سردار تشكرى بنشينيم جشنواره اى كه عرصه بروز و ظهور آثار ارزشمند برجاى مانده از برخورد دو نسل مى باشد. «ما در سالهاى گذشته شاهد آن بوديم كسانى كه به مناطق عملياتى جنوب و غرب كشور مى روند، عمدتاً آثارى از خود برجاى مى گذارند، دست نوشته هاى ارزشمند و كارهاى هنرى زيبايى درقالب هاى مختلف هنرى كه در نوع خود بسيار خوب بود. براى اينكه آنها را منتشر كنيم و در اختيار ديگران قراردهيم و هم يك فضاى رقابتى ايجاد كنيم، تصميم گرفتيم جشنواره اى را تحت عنوان ره آورد سرزمين نور در چهار موضوع عكس، فيلم، خاطره و شعر اجرا كنيم.
ابتدا قبل از برگزارى اردوها فراخوان آثار را اعلام نموديم و از تمامى كسانى كه به مناطق عملياتى مى رفتند خواستيم دستاورد خودشان را درقالب اين چهار رشته براى ما ارسال كنند. آثار ارسالى در هيأتهاى كارشناسى به داورى گذاشته شده و برگزيدگان آنها در مراسم اختتاميه جشنواره با حضور مسؤولين كشورى و لشگرى مورد تجليل و تقدير قرارگرفتند.

اسامى نفرات برتر در چهار رشته عكس، خاطره، فيلم و شعر در مراسم اختتاميه سومين جشنواره ره آورد سرزمين نور بدين شرح اعلام شد.

در رشته شعر
شعر نوجوان: ملايى، لطيفى و شفايى
شعرجوان: مايلى زرين، مستشار نظامى و نامدارى
شعر بزرگسال: زارعى، صادقى پناه و نجاتى
در رشته خاطره:

درگروه سنى نوجوانان: حسين زاده، ملايى و امامى در گروه سنى جوانان: ايرانشاهى، محمدى و صفورى و در
گروه آزاد: استادحسن معمار و سميعى دوست .
در رشته عكس: عكاسى با موضوع آزاد: فرجى و قاسمى.
در گروه جوانان: نجارى، حاجى نژاد و مهدى نژاد و در گروه نوجوانان: عزيزپور، مددى، كيوانفر و سليمانى.


منبع خبر :   روزنامه ایران سال دهم – شماره ۲۸۵۵  - شنبه ۲۷ تير ۱۳۸۳ - ۲۸ جمادى الاول ۱۴۲۵ 

لینک خبر :

  http://www.iran-newspaper.com/1383/830427/html/culture.htm

کلید واژه: مركز اردوى معاونت فرهنگى نيروى مقاومت بسيج . جشنواره وبلاگ نویسی ره آورد سرزمین نور . راهیان نور . سومين جشنواره ره آورد سرزمين نور .

/ 0 نظر / 29 بازدید